Ulusal Eğitim Bakanı Mahmur Özer ile YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar’ın önceliği yüz yüze eğitim

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Koronavirüs salgınında olay sayılarındaki artışa ait konuşan YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar ve Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer‘in önceliği yüz yüze eğitim.

Koronavirüs salgınında olay sayılarındaki artışla birlikte birtakım vakıf üniversitesi finalleri çevrimiçi ortamda gerçekleştirme sonucu aldı. Lakin devlet üniversitelerinde çabucak hemen bu biçimde bir karar verilmedi. Hürriyet muharriri Nuray Çakmakçı’ya konuşan YÖK Lideri Prof. Dr. Özvar, üniversitelerdeki Covıd-19 önlemlerini ve eğitim süreçlerinin çerçevesini 3 Eylül 2021 tarihinde belirleyerek üniversitelere bildirdiklerini hatırlatarak, “Buna ve Global Salgında Eğitim ve Öğretim Süreçlerine Yönelik Uygulamalar Rehberi’ne bakılırsa, öncelik yüz yüze eğitimde” dedi.

“Covıd-19 salgınının seyrine nazaran yükseköğretim kurumlarının örgün programlarda harmanlanmış (hibrit) eğitim modeli kullanılabileceği de belirtilmişti” diyen Özvar, “Harmanlanmış eğitime geçildiği durumda da gerekli tedbirler alınarak uygulamalı eğitimler, olabildiğince yüz yüze yapılacak. Teorik dersler ise salgının seyrine nazaran yüz yüze yahut belli bir oranda uzaktan eğitimle verilebilecek” diye konuştu.

YÖK Lideri Özvar: Örgün eğitimde öncelik imtihanların yüz yüze yapılması

Kılavuzda, gelecekteki muhtemel senaryolara bakılırsa yükseköğretim kurumlarında izlenmesi öngörülen genel bir çerçeveye yer verildiğini belirten Özvar, şöyleki devam etti:

“Salgının bölgesel ve mahallî seyrine nazaran farklı programlar için yapılacak olan uygulamalara yönelik konularda daha evvel de olduğu üzere değişiklik yapma yetkisi yükseköğretim kurumlarının ilgili konseylerine bırakıldı.

Buna bakılırsa, olay sayısı artan bir yerleşkede çevrimiçi eğitim yük kazanabileceği üzere, öbür bir yerleşke büsbütün yüz yüze devam edebilecek. Salgın müddetince devletin ilgili kurum ve kuruluşlarının yanı sıra, vilayetler seviyesinde lokal otoritelerin aldığı kararlar da takip edilecek ve ona bakılırsa gerektiğinde uygulamalarda değişikliğe gidilebilecek.

Örgün eğitimde öncelik imtihanların yüz yüze yapılması. 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında imtihanlar temel olarak yüz yüze yapılacak. birebir vakitte, salgının bölgesel ve lokal seyrine nazaran zorlayıcı durumların varlığında veya program özelinde yükseköğretim kurumlarının ilgili şuraları tarafınca uygun görülmesi şartıyla çevrimiçi imtihanlardan da yararlanılabilecek.”

Bakan Özer’den yarıyıl tatilinin uzatılması talebine cevap verdi

İlkokul öğrencilerinin velileri ise olay sayısındaki artıktan dolayı 21 Ocak-7 Şubat tarihleri içindeki sömestr tatilinin bir hafta daha uzatılmasını istiyor. Hususa ait konuşan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Belli bir kademeye gelirse tedbirlerimizi tekrar gözden geçirebiliriz” dedi. “Okullar birinci açılması ve son kapatılması gereken yerlerdir” telaffuzunu bir dahaleyen Özer, “Elimizdeki datalar yüz yüze eğitime orta vermeyi yahut tatili bir hafta öne çekmeyi gerektirmiyor. Omikron’un gösterdiği süratli yayılıma karşın 71 bine yakın okulumuzda, tüm sınıfları kapatılmış olan hiç bir okulumuz bulunmuyor. Birileri tatil bekliyorsa üzgünüm, şu an için yüz yüze eğitime devam ediyoruz” kelamlarını kaydetti.

Özer’in açıklaması şöyleki:

“3 bini aşkın sınıfımızda COVID-19 yahut yakın temas niçiniyle yüz yüze eğitime orta verildi. Belirli bir evreye gelirse tedbirlerimizi yeniden gözden geçirebiliriz. Okullar birinci açılması ve son kapatılması gereken yerlerdir. Öğretmenlerimizde aşılanma oranı çok yüksek. Toplamda öğretmenlerimizin yüzde 94’ü aşılanmış ya da antikor geliştirmiş durumda. Şu an için tatili bir hafta öne almak üzere bir planlamamız yok. Elimizdeki datalar yüz yüze eğitime orta vermeyi yahut tatili bir hafta öne çekmeyi gerektirmiyor. Omikron’un gösterdiği süratli yayılıma karşın 71 bine yakın okulumuzda, tüm sınıfları kapatılmış olan hiç bir okulumuz bulunmuyor. Birileri tatil bekliyorsa üzgünüm, şu an için yüz yüze eğitime devam ediyoruz. Öğrencilerimiz epeyce daha istekliler. Bir taraftan yüz yüze eğitimi açık tutmaya çalışırken bir taraftan da geçmiş 1.5 yılın kayıplarıyla ilgili dünya kadar aktiflik yapıyoruz.”