Ulusal Eğitim Bakanı Özer: Bugün prestijiyle tüm sınıfları kapalı olan hiç bir okulumuz bulunmamaktadır

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Bugün itibariyle tüm sınıfları kapalı olan hiç bir okulumuz bulunmamaktadır.” dedi.

Özer, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen ile öğrenciler katıldı. Açılışta konuşma yapan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Bugün itibariyle tüm sınıfları kapalı olan hiç bir okulumuz bulunmamaktadır. 71 bin 320 okulumuzda 850 bin derslik, yani bir milyona yakın derslik vardır. Bugün itibariyle bu dersliklerden 4 bin 25 tanesi yüz yüze eğitime orta vermiştir. Yani oran yüzde teğin fazlaca epey altındadır. Pazartesi günü bu sınıflarımızdan 2 bin 147’si eğitime devam edecektir.” diye konuştu.

Bakan Özer şu tabirleri kullandı:

“Eğitim, bir ülkenin inşasında beşeri sermayesinin yetişmesinde en değerli ögedir. ötürüsıyla açılması gereken birinci, kapatılması gereken en son yerlerdir. Okulların açık olması yalnızca bir eğitim problemi değildir. hem de bir ulusal güvenlik sorunudur. Bir buçuk yıllık ortada, okulların kapanmasından en çok olumsuz etkilenen, en dezavantajı bölümlerdir. Biz eğitimde fırsat eşitliğini merkeze koyacaksak kesinlikle tüm tedbirleri alarak eğitime yüz yüze devam etmek durumundayız. Türkiye’nin eğitim sistemi devasa bir eğitim sistemidir. 18 milyon öğrencisi, 1.2 milyon öğretmeni, 100 binin üzerinde çalışanıyla yaklaşık yirmi milyonluk kitleyi dolaylı olarak da tüm Türkiye’nin tamamını etkileyen bir sisteme sahiptir. Ulusal Eğitim Bakanlığı kapasitesi Türkiye’nin örneklemi değil evrenidir. Onun için Covid sürecinde Türkiye’nin olağanlaşması için, kesinlikle eğitim sisteminin olağanlaşması gerekmektedir. ötürüsıyla başlangıçtaki kararlığımızın gerisinde olmaya devam ediyoruz. Bizim 57 bin 108’i devlet okulu olmak üzere sistemimizde 71 bin 320 tane okulumuz var. Altıncı haftayı tamamladık. Bugün itibariyle tüm sınıfları kapalı olan hiç bir okulumuz bulunmamaktadır. 71 bin 320 okulumuzda 850 bin derslik, yani bir milyona yakın derslik vardır. Bugün itibariyle bu dersliklerden 4 bin 25 tanesi yüz yüze eğitime orta vermiştir. Yani oran yüzde teğin epeyce fazlaca altındadır. Ve enteresan olanı, Cumartesi günü 4 bin 25 sınıfımızdan bin 132’si, Pazar günü de bin 15’inin karantina müddeti dolmaktadır. ötürüsıyla Pazartesi günü bu sınıflarımızdan 2 bin 147’si eğitime devam edecektir. Yani sistemin merkezi, okulların açık kalması aslı üzerine yürümektedir. Ve bu kararlılığımızı sonuna kadar devam edeceğiz.” dedi.

“14 binamızın 5’i yıkıldı, yeniden yapıldı”

Programda konuşan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “Haydarpaşa Mesleksel Teknik Anadolu Lisemiz, İstanbul’umuzun en esaslı eğitim kurumlarından birisi. 1959’da Haydarpaşa Sanat Enstitüsü olarak eğitime başladı, ve bugün eğitime yeni çehresiyle, bir daha yapılandırmasıyla epey farklı bir mana kazandı. Bu esaslı eğitim kurumu altmış iki yıldan beri İstanbulumuz’da gençlerimizi geleceğe hazırlıyor. 30 binin üzerinde mezunu var. Bu geniş alan içerisinde 14 binamız var. Bu 14 binamızın 5’i yıkıldı, tekrar yapıldı. 9’u yapılan bilimsel, zelzele etütlerinde güçlendirilmeyle, kâfi görüldü ve onlar da güçlendirildi. Birinci binamız, çabucak girişte sağ taraftaki binamızın da kurum kararları çıkarıldı, onarım projeleri heyete onaylatıldı. Ve 2021 ihale öncesi tüm hazırlıkları tamamlandı. Ve dün akşam itibariyle de biz ihale onayını imzaladık. En kısa vakitte da Allah müsaade verirse orayı da onarım yapacağız ve buranın oluşmasındaki o birinci ecdadın bizlere emanet ettiği o eser okulumuzu da İnşallah geleceğe, sizlere en hoş biçimde armağan edeceğiz.” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde kesilen kurdele ile yeni binalar eğitime açılmış oldu. (İHA)