Ulusal Eğitim Bakanı Özer: Kaliteli eğitim yalnızca istihdam, üretim ve ekonomik kalkınma için değil, toplumsal huzur ve barış için de gerekli

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Gençlerimizi en düzgün biçimde yetiştirmek, gelişen teknolojiye ve iş dünyasının değişen taleplerine ahenk sağlayacak niteliklerle donatmak, onlara ortak kıymetlerimizi ve kültürümüzü tam olarak kazandırmak için çalışmalıyız, iş birliği yapmalıyız, bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmalıyız” dedi.

Türk Kurulu Eğitim Bakanları 6. Toplantısı ve Memleketler arası Türk Akademisi Bilim Kurulu 4. Toplantısı, Ulusal Eğitim Bakanlığının mesken sahipliğinde Taksim’deki bir otelde başladı. görüşmede konuşan Özer, sürdürülebilir kalkınmanın en başta gelen kaidesinin kaliteli eğitime erişim ve beşeri sermayenin niteliğinin daima artırılması olduğunu söylemiş oldu. Kaliteli eğitimin yalnızca istihdam, üretim ve ekonomik kalkınma için değil, toplumsal huzur ve barış için de gerekli olduğunu anlatan Özer, şu biçimde devam etti:

“Gençlerimizi en güzel biçimde yetiştirmek, gelişen teknolojiye ve iş dünyasının değişen taleplerine ahenk sağlayacak niteliklerle donatmak, onlara ortak kıymetlerimizi ve kültürümüzü tam olarak kazandırmak için çalışmalıyız, iş birliği yapmalıyız, bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmalıyız. Bu doğrultuda kurul üyelerinin öbür alanlarında olduğu üzere eğitim alanında da iş birliğine büyük değer veriyoruz.”

Bakan Özer, 2019 yılında düzenlenen Türk Kurulu Eğitim Bakanları 5. Toplantısından bu yana kurul üyesi ülkelerde olumlu gelişmeler yaşandığını lisana getiren Özer, Kırgızistan, Kazakistan, Azerbaycan ve Türkiye’nin üye ülke, Macaristan ise gözlemci ülke olarak katıldığını lakin bu toplantıya Özbekistan’ın da üye olarak katıldığını belirtti.

Türk Kurulu Avrupa Ofisi’nin 2019 yılı Eylül ayında Macaristan’da açıldığını hatırlatan Özer, bu ofisin Türk dünyası ile Avrupa halkları ve kurumları içindeki alakaların gelişmesine kıymetli katkı sağlayacağını söylemiş oldu.

“Çocuklarımıza ortak kültürümüzü ve kıymetlerimizi kazandırmalıyız”

Ortak Türk tarih kitabı hazırlandığı bilgisini veren Özer, şunları aktardı:

“Ortak efor, ortak vizyon ve ortak hayallerin yapıtı olan Türk Kurulu beraberinde müşterek bir ülkünün de sembolüdür. Bugün bizleri bir ortaya getiren yalnızca lisanımız, tarihimiz, coğrafyamız, kültürümüz değil, bununla birlikte müreffeh bir geleceği daima birlikte inşa etme dilek ve irademizdir. Türk Kurulu bünyesinde gerçekleştirilen öğrenci değişim programı, kardeş okul programı, öğretmen uzman değişimi programı ve yüksek öğretime yönelik Orhun Değişim Programı ile öğrencilerimiz ve öğretim çalışanımız içinde sırf bilgi ve tecrübe paylaşılmayacak, hem de halklarımız içinde kültür geliştirilecek ve güçlendirilecektir.”

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2013 yılında kurulan Türk Üniversiteler Birliği üye sayısının 30’a yükseldiğini belirterek, üye üniversite sayısının artması ve üniversiteler içinde iş birliği imkanlarının genişlemesi temennisinde bulundu.

Özer, konuşmasını şu biçimde tamamladı:

“Sadece ortaöğretim ve yükseköğretim kademesinde değil, ilköğretim ve okul öncesi eğitim periyodunda de çocuklarımıza ortak kültürümüzü ve kıymetlerimizi kazandırmalıyız. Umut ediyorum ki eğitim alanındaki iş birliğimiz gençlerimizin öz kimliğini bilen, kültür kıymetlerinden farkında olan, geleneklerine ve tarihine bağlı bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlayacaktır.”