Ulusal Eğitim Bakanı Özer: Şu anda en inançlı ortam okullardır

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Vaka ve yakın temas niçiniyle yüz yüze eğitime orta verilen sınıf sayısı pek düşük. Bu şunu gösteriyor, şu anda Koronavirüs salgını ortamında en inançlı ortam okullardır. En son kapatılacak yerlerin okullar olduğu irademiz motamot devam etmektedir” dedi.

AKP Mersin milletvekilleri Hacı Özkan ve Zeynep Gül Yılmaz ile Mersin Valiliğini ziyaret eden Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer burada yaptığı açıklamada, 6 Eylül’de 81 vilayette yüz yüze eğitime 57 bin 108 okulda başlandığını söylemiş oldu. Bu okullarda 850 bin dersliğin bulunduğunu lisana getiren Özer, Sıhhat Bakanlığı ile belirledikleri kriterler çerçevesinde tüm okullarda bu kriterlere riayet edilerek bir haftayı tamamladıklarını lisana getirdi.

“Türkiye’de eğitim sisteminin ölçeği epeyce büyük”

Özer, 850 bin derslikten yalnızca 198’sinde hadise ve yakın temas niçiniyle yüz yüze eğitime orta verildiğini belirterek şöyleki konuştu:

“Sağlık Bakanlığı ve Bilim Konseyi ile belirlediğimiz kriterler, Kovid-19 salgınında okullarda yüz yüze eğitim devam ederken uyulması gereken kuralların birden fazla kıta Avrupa’sında, farklı ülkelerde uygulanan kurallarla büyük oranda örtüşüyor. Bir haftalık süreçte gelinen nokta, sıhhat kurallarına uyduğumuz vakit süreci ne kadar başarılı biçimde yönetebileceğimizi gösteriyor. Türkiye’de eğitim sisteminin ölçeği epeyce büyük. Yaklaşık 18 milyon öğrencimiz, 1,2 milyon öğretmenimiz, 115 bin paklık gorevlimiz, 100 binin üzerinde idari işçimizin olduğu, 20 milyona yakın insanımızın yer aldığı eğitim sisteminden bahsediyoruz. Hadise ve yakın temas niçiniyle yüz yüze eğitime orta verilen sınıf sayısı pek düşük. Bu şunu gösteriyor, şu anda Kovid-19 salgını ortamında en inançlı ortam okullardır. Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak en son kapatılacak yerlerin okullar olduğu irademiz motamot devam etmektedir. Öbür taraftan bildiğiniz üzere virüs yalnızca okulları seçmiyor. İnsanların yaşadığı, etkileşim içerisinde olduğu tüm yerlerde virüsün yayılma potansiyeli var.”

“Tüm vatandaşlarımız Sıhhat Bakanlığı tarafınca belirlenmiş olan kurallara kesinlikle uymalı”

“Kalabalık sınıflar istisnai bir durumdur”

Bakanlık olarak vilayet yahut ilçeler bazında tedbirler yahut istisnai kurallar getirmediklerini, okul ve hadise bazlı istisnalar uyguladıklarına dikkati çeken Özer, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Kamuoyunda çoğunlukla tartışılan ‘kalabalık sınıflar’ konusu var. 850 bin dersliği yüzde 56’sında öğrenci sayısı 25’in altındadır. Bu dersliklerin yüzde 18’inde de 26-30 içinde öğrenci sayısı bulunmaktadır. ötürüsıyla kalabalık sınıflar istisnai bir durumdur, yaygın bir durum değildir. İstisnai durumlarda istisnai kurallar uygulanır. ötürüsıyla Bakanlık olarak tüm vilayetlerimize, valiliğimize, vilayet ulusal eğitim müdürlüklerimize okul bazlı kalabalık sınıflarla ilgili her türlü tedbiri alma, ikili eğitime geçme yahut ders saati müddetinde tasarrufta bulunma yetkisini verdik.”

“Kalabalık sınıflar, yüklü olarak arsa bulunamayan yerlerde”

Şu anda 200’e yakın okulda tedbirler çerçevesinde ikili eğitime geçildiğini açıklayan Özer, “Kalabalık sınıflar, yüklü olarak arsa bulunamayan yerlerde yahut sarsıntıdaki güçlendirme ve yıkım çalışmalarından kaynaklanan gecikmelerden ortaya çıkan süreksiz bir durumdur. İnşallah bakanlık olarak da süreci takip ediyoruz. Bu istisnai durumlarla ilgili de gerekli her türlü tedbiri almaya devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Özer, Mersin’de mesleksel eğitim okullarında Kovid-19 salgınında değerli çalışmalar yürütüldüğünü söylemiş oldu. Mesleksel eğitim okullarının Kovid-19 salgınında maskeden dezenfektana, yüz hami siperlikten tek kullanımlık önlük ve tuluma kadar biroldukca eser ürettiğini belirten Özer, “Mesleki eğitim okullarımız, yalnızca işgücü piyasasının muhtaçlığı olan insan kaynağını yetiştirmediklerini, bununla birlikte olağanüstü şartlarda devletinin ve milletinin yanında olduğunu bir kere daha kanıtlamış oldu. Burada Mersin’e bilhassa değinmemiz gerekiyor. Bilhassa tek kullanımlık maske, önlük ve tulumda tüm Türkiye’nin, bölgenin gereksinimini karşılamada büyük bir katkı ve dayanak verdiler. Bu süreçleri başarılı bir biçimde yürütenlere şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

Bakan Özer, Mersin Vilayet Eğitim Kıymetlendirme Toplantısında, bir haftalık eğitim öğretimdeki son durumu, eğitim yatırımlarını ve eğitimin kalitesini arttırmaya yönelik çalışmaları değerlendireceklerini kelamlarına ekledi.

Özer, çabucak sonrasında birlikteindekilerle basına kapalı olarak gerçekleştirilen Vilayet Eğitim Kıymetlendirme Toplantısı’na katıldı.