Uydu operatörü SES ve Intelsat birleşmesi için pazarlık yapıyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
İki büyük uydu operatörü SES ve Intelsat bir birleşme için müzakere ediyor. Lüksemburg şirketi Çarşamba günü “Piyasadaki söylentilere yanıt olarak SES, şirketin Intelsat ile olası bir birleşme hakkında görüşmelere başladığını doğruladı.” Ancak anlaşmaya varılıp varılmayacağı henüz netlik kazanmadı. Bu, menkul kıymetler kanunu sorunlarından kaçınmaya yardımcı olan yaygın bir ifadedir.


SES, 70’den fazla uydu işletiyor ve farklı yörüngelerde dünya uydularına sahip tek uydu operatörü olduğunu iddia ediyor: SES, yaklaşık 36.000 kilometre yükseklikte yer sabit uydulara (GEO) ek olarak, orta yörüngede (MEO) O3b filosunu da işletiyor. yaklaşık 8.000 kilometre yükseklikte. Boeing ayrıca çok yörüngeli bir uydu ağı planlıyor.


Intelsat da Lüksemburg merkezlidir, ancak operasyon merkezi ABD’dedir. Geçtiğimiz on yıla, önemli satış düşüşleri ve on yılın sonlarına doğru ciddi kayıplar damgasını vurdu. 2020’de Intelsat nihayet iflas koruması aramak zorunda kaldı. Bu, borç yükünün 16’dan 7 milyar ABD dolarına düşürüldüğü ve hissedarların kamulaştırıldığı bir uzlaşmayı mümkün kıldı. Intelsat ayrıca 6,7 milyar dolarlık yeni finansmana erişim kazandı. Şirket artık halka açık olmadığı için Intelsat’ın finansal olarak ne durumda olduğu net değil.

C-Band için milyarlık temettü


SES, 2022’de 1,94 milyar avronun üzerinde ciro yaptı (yıllık bazda +%9,1) ve bu nedenle muhtemelen iki şirket arasında daha büyük olacak. Satışların yaklaşık yarısı hareketli görüntülerin dağıtımından (SES Video, iyi bir milyar avroluk satış) ve yarısı da uydu aracılığıyla internet bağlantılarından (SES Networks, 923 milyon avro) geliyor. Ancak faaliyet karı yıl içinde yüzde 70 düşerek milyon avroya düştü; 2021’de 446 milyon euro net karın ardından 2022’de 35 milyon euro net zarar açıkladı.

İyi haber, bir milyar avroluk iyi bir işletme nakit akışıydı. SES’in borcu yıl başında 3,9 milyar avro olarak gerçekleşti. Sonuçta, her iki şirket de ABD’den bir para yağmuru ile karşı karşıya: SES ve Intelsat, 9,7 milyar ABD doları hak ettikleri 5G mobil ağlar lehine frekans kullanım haklarından vazgeçtiler. Ayrıca, gerekli teknik önlemler için birkaç milyar dolarlık bir geri ödeme var.


(ds)Haberin Sonu
 
Üst