Vasıflı işçilerin göçü: BT uzmanları için özel kurallar geçerli olmalıdır

Bilgin

Global Mod
Global Mod
BT uzmanları gelecekte Almanya’ya daha kolay göç edebilmelidir. Örneğin, artık Almanca bildiklerini kanıtlamak zorunda değiller. Gelecekte, dil gerekliliği, belirli iş teklifini yapan işverenin takdirine bağlı olacaktır. BT uzmanları için asgari maaş limiti ve kanıtlanacak iş deneyiminin uzunluğu da teknik profesyonel alanlar için AB’nin “Mavi Kart”ının düşürülen düzeyine göre ayarlanacak.BT endüstrisindeki işler ve iş teklifleri için Haberler online’daki iş piyasasına da bakın:Bu, Federal Hükümetin Nitelikli Göçmenlik Yasası reformu taslaklarından ve Federal Kabine’nin Kasım ayında kararlaştırılan kilit noktalara dayanarak Çarşamba günü başlattığı ilgili bir yönetmelikten ortaya çıkıyor. Yeni olan şey, BT uzmanlarının gelecekte “üniversite diplomasına sahip olmamaları ancak bazı yaygın nitelikleri gösterebilmeleri durumunda” mavi kart alabilmeleridir. Bilgisayar uzmanları, kapsamlı mesleki deneyimleri nedeniyle Almanya’ya diplomasız gelebilirler. Ancak, ücretler ve önceki istihdam alanlarında bunun için resmi koşullar azalmaya devam etmelidir.

Puan sistemli fırsat kartı


Önde gelen çalışma ve içişleri bakanlıkları, yalnızca BT sektöründe yılda toplam 15.000 başvuru artışı bekliyor, bunların yüzde 70’i yeni göçmenler ve yüzde 30’u statü değişikliği içerecek. Genel olarak şu andan itibaren geçerli olmalı: Üniversite mezunu olan herkes her türlü nitelikli işi yapabilir. Ayrıca, mesleki eğitim veya öğrenim için Almanya’ya gelmek ve burada kalmak daha cazip hale gelmelidir. İş aramak için en az iki yıllık yabancı mesleki yeterliliğe sahip kişiler için puan sistemine dayalı bir şans kartı getirilecek. Seçim kriterleri arasında dil becerileri, mesleki deneyim, yaş ve Almanya ile bağlantı yer alır. Bir yıllık biletin amacı, deneme çalışması veya yarı zamanlı çalışma seçenekleri sunmaktır.


Hükümet inisiyatifini “Uzun bir süredir birçok şirket kalifiye uzmanlar bulmakta önemli zorluklar yaşıyor” diye açıklıyor. “2022’de boş pozisyon sayısı 1,98 milyon civarındaydı, bu şimdiye kadar ölçülen en yüksek değer.” Bu ülkede şu anda 137.000 BT uzmanının kayıp olduğunu belirten dijital dernek Bitkom, projeyi gecikmiş olarak nitelendirdi. Ancak atılan adımlar vasıflı işçi sorununu çözmeye yetmedi. Örneğin, vize verirken, büyükelçilikten Federal İstihdam Bürosuna kadar sorumlu makamlar, prosedürlerde daha fazla hız ve şeffaflık elde etmek için nihayet dijital arayüzlerini genişletmelidir. Fırsat kartındaki puan sistemi de çok karmaşık ve özellikle BT alanı için herhangi bir rahatlama içermiyor.


(aks)Haberin Sonu
 
Üst