Yatırımcılar Telaşlı: LUNA’dan daha sonra Gözler Bu Altcoin’de!

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Terra’nın (LUNA) çökmüş UST’sine benzeri bir sistem kullanan algoritmik bir stablecoin olan USDD’yi piyasaya sürdükten kısa bir süre daha sonra TRON, DeFi protokollerinde kilitlenen toplam pahaya nazaran üçüncü en büyük Blockchain haline geldi. Uzmanlara bakılırsa bu bir telaş sebebi olabilir.

Terra’nın (LUNA) çöküşünden daha sonra TRON, üçüncü DeFi oldu

TRON’un DeFi ekosistemi, yeni yüksek verimli stablecoin’inden yararlanıyor. Terra’nın (LUNA) bu ayın başlarındaki çöküşünün akabinde DeFi kesimine nüfuz eden nispeten titrek piyasa şartlarına karşın, TRON’un merkezi olmayan uygulamalar ekosistemi, en azından kilitlenen toplam bedel açısından gelişiyor.


Defi Llama’dan alınan bilgilere nazaran, TRON’un DeFi ekosistemi geçtiğimiz ay yaklaşık %26 oranında büyüyerek bugün yaklaşık 4 milyar dolardan 5,38 milyar dolara yükseldi. Avalanche ve Solana üzere öbür tanınan Katman-1 ağlarını geride bırakarak, sırf Ethereum ve BNB Blockchain’in akabinde toplam kilitli paha açısından üçüncü en büyük Blockchain haline geldi.


Karşılaştırma için, toplam DeFi bölümü sırf geçen ay yaklaşık 90 milyar dolar likidite kaybetti ve önde gelen Blockchain’lerin birçok, Terra’nın çöküşünün akabinde kilitli kıymetlerinin %30 ile %70 içinde düşüşüne şahit oldu. TRON’un ekosisteminin büyümesinin en mümkün sebebi olarak, yatırımcılara ‘risksiz’ %30 faiz oranı vaat eden yakın vakitte piyasaya sürülen stablecoin USDD’nin süratli büyümesi gösteriliyor.

TRON’un stablecoin’i USDD’nin teknik incelemesi

Teknik incelemesine bakılırsa USDD, “yerleşik bir teşvik sistemi ve hassas bir para politikası” ile “TRON DAO Rezerve tarafınca istikrarlı bir fiyatla çıkarılan bir kripto para birimi” olarak tasarlandı. Bu düzeneğin, Terra’nın LUNA tokeninin ve Bitcoin rezervlerinin patlamadan evvel UST’yi stabilize etmesi gerektiği üzere, varlığın ‘herhangi bir fiyat dalgalanmasına karşı kendi kendini stabilize etmesine’ müsaade verdiği sav ediliyor.


Teknik inceleme, USDD ve Terra’nın UST’si içinde çarpıcı bir benzerlik gösteriyor. USDD 1 doların altında süreç gördüğünde, arbitrajcılar onu 1 dolarlık TRON’un lokal kripto para ünitesi TRX için yakabiliyor. Bilakis, USDD 1 doların üzerinde süreç gördüğünde, arbitrajcılar bir USDD için 1 dolar pahasında TRX takas edebiliyor, bu süreçte daha fazla USDD basabiliyor ve arzını artırabiliyor. Teorik olarak, bu düzenek, fiyatının istenen 1 dolarlık sabite geri dönmesini sağlamaya yardımcı oluyor.

Terraform Labs’ın olağanüstü piyasa oynaklığının ortasında UST’nin sabitleyicisini korumak için 10 milyar dolarlık Bitcoin toplama planına benzeri biçimde, TRON Vakfı tıpkı amaçla TRON DAO Rezerve’i yarattı: USDD’nin sabitleyicisini korumak için 10 milyar dolarlık sermaye toplamak.

💸
The @usddnetwork will provide custody service for the $10B worth of highly liquid assets raised from blockchain industry initiators and use them as an early-stage reserve.

⚖
The @trondaoreserve will set its basic risk-free interest rate to 30% per annum.#USDD #TRONDAOReserve pic.twitter.com/HrYeGmwWp0

— H.E. Justin Sun 🅣
🌞
🇬🇩
(@justinsuntron) April 21, 2022USDD, Terra’nın (LUNA) UST’si ile birebir yazgısı mi paylaşacak?

Ağın tartışmalı kurucusu Justin Sun, kullanıcıları TRON’daki çeşitli DeFi uygulamalarında stablecoin’i basmaya ve stake etmeye teşvik etmek için USDD’de %30 ‘risksiz’ faiz oranı kelamı verdi. Bu randımanın nereden geldiği belirsizliğini koruyor olsa da, TRON’un DeFi ekosistemindeki son artışı, teşvik düzeneğinin çalıştığını gösteriyor. USDD 2 Mayıs’ta piyasaya çıktığından beri katlanarak büyüdü ve yaklaşık 545 milyon dolarlık bir piyasa pahasına ulaştı. USDD arzının birçok, TRON ağındaki çeşitli DeFi protokollerinde kilitlendi ve birden fazla, Tron ağındaki çeşitli DeFi protokollerine girme yolunu buldu.


USDD lansmanı son birkaç hafta ortasında TRON’a yardımcı olsa da, USDD’nin resmi ‘koruyucusu’ olan TRON DAO Rezerve’in, yeni algoritmik stablecoin’iyle ilgili risklerin hiç birini resmi evraklarının yahut kamu irtibatlarının rastgele bir yerinde vurgulamadığını belirtmekte yarar var. Ne de olsa USDD, 40 milyar dolarlık bir vefat sarmalı olayında sona eren Terra’nın UST’sine hayli benziyor.

Kriptokoin.com haberlerinde de takip ettiğiniz üzere Terra’nın çöküşünde, UST dolara karşı sabit bedelini kaybetmeye başladığında, LUNA’nın piyasa pahasını aştı ve vefat sarmalının hareket ettiğinin sinyalini verdi. USDD bu süratte büyümeye devam ederse, yakında TRX’in 7,74 milyar dolarlık piyasa bedelini geçebilir. Uzmanlara nazaran, TRX’in USDD’yi desteklemesi gerektiği için, bu, stablecoin’in UST ile tıpkı bahtı paylaşacağı ve potansiyel olarak sanayi çapında öbür bir yok oluşa niye olacağı manasına gelebilir.
 
Üst