Bakan Selçuk: Fırsat adaleti sağlamak istiyoruz

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Hakkari’de katıldığı toplu açılış merasiminde, “Fırsat adaleti sağlamak istiyoruz. Adalet, herkese hak ettiğini verebilmektir. Eşitlik ise herkese tıpkı şeyi vermektir. Dolaysıyla biz adil olacağız. Kim ne hak ediyorsa biz onu ziyadesiyle verme noktasında uğraş göstereceğiz” dedi.

Bakan Selçuk, Hakkari’de valilik ziyaretinin akabinde vilayet ve ilçelerdeki eğitim yatırımlarının toplu açılış merasimine katıldı. Burada konuşan Selçuk, “Hepiniz geleceğinize yönelik olarak hayli daha da umutlanabilirsiniz. Sizlerin parlak ve aydınlık bir geleceğe sahip olması için emin olun, gece gündüz çalışıyoruz. Burada yapılan çalışmaları daha yakından tanıdığımdan aslında ilmek ilmek örülen bir Hakkari kilimi üzere büyük bir emek, büyük bir efor, büyük bir uğraş var. Buradaki çalışmalar tahminen farkındasınız tahminen de değilsiniz ancak Türkiye’nin gücünü artıyor. Buradaki çalışmalar sizlerin mutluğunu artırıyor” dedi.

“Reng-i Hakkâri, Reng-i Türkiye’dir”

Özel bir teşekkürün de Hakkari Belediyesi Kültür ve Sanat İşleri Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Reng-i Hakkari’ye olduğunu belirten Bakan Selçuk, “Burada bize bir Türkiye haritasını sundular. Öylesine hoş, öylesine başarılı, öylesine yürekten bir iş yapıyorlar ki bütün Türkiye’nin her gün onları izlenmesini istek ederim. Reng-i Hakkâri, Reng-i Türkiye’dir. Bugün bu hoş ve kadim kentte 35 yapıtın açılışını yapıyoruz. İstiyoruz ki çocuklarımız daha hoş, daha yeni binalarda okusunlar. İstiyoruz ki öğretmenlerimiz kuralların daha âlâ olduğu yerlerde çalışsınlar. İstiyoruz ki öğretmenlerimiz epeyce memnun olsunlar. Gülümsesinler ki çocuklarımız da gülümsesinler. Onlar gülümserse çocuklarımız daha gülümseyecek” diye konuştu.

Hakkari’nin uzaktan eğitim sürecindeki muvaffakiyetini da tebrik ettiğini belirten Bakan Selçuk, Türkiye’nin başka kentlerindeki faaliyetler her neyse Hakkari’nin de öteki kentlerden aşağı kalmadığını söylemiş oldu. Bunun kendisini epeyce memnun ettiğini belirten Selçuk, öğretmenlere, okul müdürlerine, yöneticilere, vilayet ve ilçe müdürlerine teşekkür etti.

“Adil olacağız”

Bakan Selçuk, kelamlarına şu biçimde devam etti:

“Sayın valimizin bu kadar eğitime değer verdiğinin altını yeniden yine çizerek teşekkür etmek istiyorum. Gençler, gelecek için bizden bir tasavvuru istiyorlar. Biz de onlar ismine hazırlamaya çalışıyoruz bu binalarla. Fırsat adaleti sağlamak istiyoruz. Fırsat eşitliği değil de fırsat adaleti.

Adalet herkese hak ettiğini verebilmektir. Eşitlik ise herkese birebir şeyi vermektir. Dolaysıyla biz adil olacağız. Kim ne hak ediyorsa biz onun ziyadesiyle vermek noktasında efor göstereceğiz.

olağan olarak bu çalışmaların hepsi 2023 eğitim vizyonun bir kesimi ve epey daha ileri götürmek için azmettik. Uğraşlarımız sürüyor. İnşallah Hakkari ile ilgili yeni muştularla bir arada sizlerle olacağız. Buradaki eğitim yatırımlarımız artarak devam edecektir.

“Hakkari’nin Tokyo ile müsabakasını istiyorum”

Hakkari’yi eğitimde marka kent haline getirmek için ne gerekiyorsa yapacaklarını belirten Bakan Selçuk, “Bu kadar hoş çocukların, bu kadar hoş gençlerin olduğu bu kentte bize düşen daha fazlaca çalışmaktır daha epey muvaffakiyet sağlamaktır. Bugün açılışını yaptığımız bu okullar sizin başarılarınızı bekliyor. Sizin başarılarınıza muhtaçlığımız var. Sizin dünyayla yarışmanıza gereksinimimiz var. Hakkari’nin artık sonlarda olması değil ya da aşikâr vilayetlerle yarışı değil Hakkari’nin dünya kentleriyle müsabakasını bekliyoruz. Bunlar size uzak görünebilir ancak ben Hakkari’nin Tokyo ile müsabakasını istiyorum, ben Hakkari’nin Paris ile müsabakasını istiyorum. Evvel hayali ortaya koyacağız. Evvel hayallerimizle besleyeceğiz zihinlerimizi, ruhlarımızı daha sonrasında geleceğimizi fazlaca daha aydınlık goreceğiz” diye konuştu. (DHA)