Bilgisayarım niye Açılmıyor? İşte 9 Mümkün niçin!

A

admin

Guest
Kendinizi bir anda çalışmayan bir bilgisayarla baş başa bulduğunuzda çabucak paniğe kapılmanıza gerek yok. Bunun güç sıkıntıları, donanım meseleleri yahut yazılım yanlışları dahil olmak üzere rastgele bir kolay çözülebilecek sebebi olabilir. Bu noktada kıymetli olan, nereden başlayacağınızı ve sorunun ne olduğunu nasıl anlayabileceğinizi bilmeniz kıymetli.

Bilgisayarınızı onarmak için yapabileceğiniz hiç bir şey yokmuş üzere görünse de, aslında denenecek hayli şey var. Bu yazıda kimi mümkün niçinleri ve bunları nasıl düzeltebileceğinizi bulacaksınız…

1. Farklı Kabloları Deneyin

Bu pek muhtemel olmasa da, birinci olarak bunu denetim etmenizde fayda var. bu biçimdece bu ihtimali ortadan kaldırmış olursunuz. Güç kablonuza göz atın. Gevşemiş yahut teması kesilmiş olabilir. Bu durumda bir daha bağlamanız gerekecektir.

kimi vakit, kablonun kendisi de sorun olabilir. Yedek bir güç kablonuz var ise, onu denemeniz güzel bir fikir olabilir.

2. Bip Seslerini Çözün

Bilgisayarı açmaya çalıştığınızda, anakarttan gelen bir dizi bip sesi duyabilirsiniz. Tek bir bip sesi her şeyin yolunda olduğunu belirtirken, uzun ve daima bir ses güç kaynağında kritik bir arıza olduğu manasına gelebilir.

Sorun giderme için standart bir kusur kodu seti yoktur. Bilgisayarınız, biraz Mors koduna benzeyen bir dizi kısa ve uzun bip sesiyle kusur iletisi verebilir. Bu bip seslerinin ne manaya geldiğini anlamak için bilgisayarın kullanım kılavuzuna bakmanızda fayda var.

Bilgisayarın kılavuzuna sahip değilseniz, bu bilgiyi üreticinin web sitesinde de arayabilirsiniz.


3. Farklı Bir Güç Kaynağı Deneyin

Bilgisayarınız hiç açılmıyorsa (yanıp sönen ışıklar yok, yanılgı kodları bip sesi çıkarmıyor ve fanlar çalışmıyorsa), muhtemelen bir güç sorunu vardır.

Güç kaynağını çıkarmayı ve çalıştığından emin olduğunuz bir duvar prizine takmayı deneyebilirsiniz.

4. Sorunun Güç Düğmesinde Olup Olmadığını Denetim Edin

Bilgisayarınız başlamıyorsa lakin anakart ışığı yanıyorsa yahut fanlar çalışıyorsa, kasadaki güç düğmenizde sorun yaşıyor olabilirsiniz. Sorun giderme için sistemi anakart üzerinden açmayı deneyin.

Fakat, anakartların hepsi birebir değildir, bu niçinle hepsinde yerleşik güç düğmesi yoktur. Bulmakta sorun yaşıyorsanız, anakart kılavuzuna bakabilirsiniz.

Anakartınızda yerleşik güç düğmesi yoksa, PC’nizi süratli bir biçimde başlatmak için güç anahtarı başlık pimlerine bir tornavida ile dokunabilirsiniz. Bu, güç düğmenizin mi yoksa sorunun mu olduğunu görmek için yararlı bir süreksiz tahlildir. Lakin bunu yapmadan evvel bir bilene müracaatınızı öneriyoruz.

5. Ekranınızı Denetim Edin

Bilgisayarınız ses çıkarıyor lakin ekranda hiç bir şey görmüyorsanız, yanılgı monitör kaynaklı olabilir. Monitörünüzü bilgisayara ve güç kaynağına bağladığınızdan emin olarak başlayabilirsiniz.

Ayrıyeten monitörün güç kablosunun yanılgılı olmadığından emin olmak için iki sefer denetim etmelisiniz. Diğer bir güç kablosu kullanmak sorunu çözmezse ve bağlayabileceğiniz yedek bir monitörünüz yahut TV’niz var ise, onu deneyin. Bilgisayarınız artık başlıyorsa, monitörünüzü değiştirmeniz gerekiyor üzere görünüyor.


6. Gereksiniminiz Olmayan USB Aygıtlarını Çıkarın

Bir sorunu gidermeye çalışırken, arızaya katkıda bulunabilecek tüm değişkenleri ortadan kaldırmak en güzelidir. En mümkün niçine sahip alana odaklanın. Buraya kadar geldiyseniz ve sıkıntınız devam ederse, her şeyin temasını kesin ve bilgisayarı sırf klavye ve fare ile başlatmayı deneyin.

Sıkıntı durumlarda, USB aygıtlarından hiç birinin çakışmaya niye olmadığından emin olmak için klavye ve fare bile olmadan sorun gidermeye devam edin. çoğunlukla, temas noktaları bu tip problemlere niye olabilir. Bu niçinle, önyükleme süreci sırasında ilişki noktalarının boş olmasını sağlamak işinizi kolaylaştıracaktır.

7. Isıyı Azaltın

Bir bilgisayar çok ısınmadan kapanabilir. Havalandırma deliklerinde yahut fanlarda epeyce fazla toz birikmesi makinenizin çok ısınmasına ve akabinde kapanmasına niye olabilir.

Bu durumda en düzgün sorun giderme seçeneği bilgisayarınızın soğumasını beklemektir. Fan suratlarınızı ve soğutma sisteminizi düzenlemek ve izlemek için üçüncü taraf yazılımları da kullanabilirsiniz. Yahut harici bir donanım soğutucusu da kullanabilirsiniz.

8. Çok Tansiyon Koruyucuyu Denetim Edin

Bilgisayarınızı bir kesintisiz güç kaynağına (UPS) yahut çok tansiyon koruyucuya taktıysanız sıfırlama anahtarını denetim edin.

Birçok aşırı tansiyon hami, bir güç artışı olduğunda basmanız gereken yerleşik bir sıfırlama anahtarıyla bir arada gelir.

9. CMOS Pilini Denetim Edin

Bitmiş bir CMOS pili var ise, sisteminiz tarihi yahut saati hatırlayamayacak ve sizden F1 tuşuna basarak işletim sistemini başlatmanızı isteyecektir.

Bu ekseriyetle önyükleme kusuruyla sonuçlanmaz, lakin nadiren olabilir. Öteki tüm olasılıkları tükettiyseniz, bunun bir fark yaratıp yaratmadığını görmek için her vakit denemeye bedel olduğu kesin.