CHP’li Sümer: Çete devleti 60 milyon lira soyuyor, Ulusal Eğitim Bakanlığı’ndan çıt çıkmıyor

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, Adana Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü’ne yönelik yolsuzluk operasyonunu Meclis gündemine taşıdı. Sümer, “Adana’da Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü’nün ve yardımcılarının ortasında bulunduğu çete devleti 60 milyon lira soyuyor, Ulusal Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) çıt çıkmıyor. Artık tuz kokmuş” dedi.

Orhan Sümer, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Sümer, bahse ait yaptığı yazılı açıklamada, Adana Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün açtığı ihalelere fesat karıştırıldığı ve devletin yaklaşık 60 milyon TL ziyana uğratıldığının belirlendiğini vurguladı. Sümer, şunları kaydetti:

”Artık tuz kokmuş”

Adana Kaçakçılık ve Organize Kabahatlerle Uğraş Şube Müdürlüğü takımları, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün açtığı ihalelere fesat karıştırıldığını ve devletin yaklaşık 60 milyon TL ziyana uğratıldığını belirledi. Adana’da Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü’nün ve yardımcılarının ortasında bulunduğu çete devleti 60 milyon lira soyuyor, Ulusal Eğitim Bakanlığı’ndan çıt çıkmıyor. Artık tuz kokmuş. 200’den çok kişinin göz altına alındığı, vilayet ulusal eğitim müdürü ve yardımcılarının ortasında olduğu 8 kişinin tutuklandığı, 52 kişi için daha tutuklama talebinin istendiği yerde hakim, “örgüt yok, ferdi suç” sonucuyla tutuklamaları gerçekleştiriyor. 200 kişinin kuşkulu olduğu; bürokratların, kamudan ihale alanların olduğu yerde nasıl örgütlü kabahat olmaz. 4 tane öğrenci yan yana yürüdüğü vakit örgütlü kabahatlerden süreç yapanlar, hatanın Bakanlık’taki kıymetli bireylere ulaşmasının önüne mi geçmek istiyor. Bu soruşturma kesinlikle titizlikle ve şeffaflıkla yürütülerek sonuna kadar gidilmelidir.”

Sümer’in, Bakan Özer’e yönelttiği sorular

Adana Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nde daha öncesinde Bakanlık tarafınca başlatılmış bir soruşturma var mıdır? Bakanlığa ulaşmış şikayetler var mıdır?

Adana Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü ve yardımcılarının atamaları ne vakit yapılmıştır?

Kaç yıldır bulundukları vazifesi üstlenmektedirler?

Atama kararlarına kim onay vermiş ve imza atmıştır?

İsmi geçen müteahhitlerin Ulusal Eğitim Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarıyla yaptığı öbür projeler bulunmakta mıdır? Geriye dönük araştırma yapılmıştır?

Bugüne kadar Ulusal Eğitim Bakanlığı bünyesinde hangi işleri tamamlamışlardır?
” (ANKA)