Dolandırıcılar İçin Her Varyant Bir Fırsat

  • Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
2020 yılında, Türkiye’de Sıhhat Bakanlığı’na aitmiş izlenimi veren düzmece bir taşınabilir uygulamayla siber dolandırıcıların Türk vatandaşlarını kandırmaya çalıştığı tespit edilmişti. Her aileye 1498 TL devlet dayanağında bulunulacağını öne süren siber hırsızlar, aslında yardım etmeye değil, telefon kullanıcılarının kredi kartı detaylarıne ulaşmaya çalışıyordu. Pandemi sürecinde üniversiteleri, araştırma laboratuvarlarını, aşı sırası bekleyen insanları, sıhhat otoritelerini gaye alan akınlar düzenleyen siber hatalıların artık de Omicron üzerinden insanları kandırmaya çalıştığı belirlendi.

Resmi kurum kimliğine bürünüyorlar

İngiliz tüketici koruyucusu Which’e dayandırılarak paylaşılan bilgilere bakılırsa; Which? tarafınca alınan bir e-postada dolandırıcılar, Birleşik Krallık’ın ulusal sıhhat hizmeti sağlayıcısı olan National Health Service (NHS) kimliğine bürünüyor. Potansiyel mağdurlara, yakın vakitte İngiliz hükümeti tarafınca getirilen pandemiyle ilgili kısıtlamalardan kaçınmalarına yardımcı olacak “Ücretsiz Omicron PCR testi” alma talihi sunuluyor. E-posta ayrıyeten aldatıcı bir biçimde, yeni varyantın evvelki COVID-19 varyantları için kullanılan test kitleri tarafınca tespit edilemediğini ve bu hedefle yeni bir test kitinin geliştirildiğini argüman ediyor.


Birinci gaye kimlik detaylarıne ulaşmak

Aslında, e-postanın birden epey sürümü değiştirilerek gönderiliyor. Bunlardan biri bir irtibat içerirken, başkasında temasa bir butonla erişiliyor. Her iki senaryoda da, tam isminizi, doğum tarihinizi, adresinizi, cep telefonunuzu ve e-posta adresinizi isteyen bir formu doldurmanızı gerektiren uydurma bir taklitçi NHS web sitesine yönlendiriliyorsunuz.

Temel olarak bu formla bir dolandırıcı, kimlik hırsızlığı ve kurbanın mali durumunu bozmak için gerekli tüm ayrıntıları elde etmiş oluyor. Testin reklamını ücretsizmiş üzere yaparken, web sitesi 1,24£ (1,64 ABD Doları) teslimat fiyatı talep ediyor. Tedbir olarak, annenizin kızlık soyadını bir güvenlik sorusu olarak belirtme seçeneği sunuyor (kullanıcıların çevrimiçi hesaplarını garanti altına almalarına yardımcı olmak için hâlâ yaygın olarak kullanılan bir sorudur). Bir mağdurun kandırılması ve formu doldurması durumunda, dolandırıcılara kimlik hırsızlığı ve sahtekarlık yapmak için tesirli bir plan sunmuş oluyorlar.

ESET uzmanları misal dolandırıcılıklara kurban gitmemek için aşağıdaki adımların izlenmesini öneriyor:

  • Resmi bir kurumdan olduğunu argüman eden bir e-posta aldıysanız, kurumun web sitesini denetim edin.
  • Bu iletiyi sahiden gönderip göndermediklerini doğrulamak için resmi irtibat ayrıntılarını kullanarak onlarla bağlantı kurun.
  • En azından en değerli çevrimiçi hesaplarınızda iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) ve kimlik avı müdafaasına sahip saygın pek fazlaca katmanlı güvenlik yazılımı kullanın.