Fractal Meshify C İncelemesi

 • Konuyu başlatan admin
 • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Artık kasa toplamanın maliyeti bir çok artmış durumda. Uygun düzeyde bir ekran kartının fiyatının 20 bin TL‘leri bulduğu ve hatta aştığı günümüzde, şu biçimde eli yüzü düzgün bir masaüstü bilgisayar kasası toplamak sahiden sıkıntı. Lakin öte yandan muhtaçlıklar da bir biçimde karşılanmak durumunda. Bu noktada da şu sıralar yeni bir PC toplama niyetinde olan ve her şeyi tamamlamış da geriye bir tek kasayı bırakmış olanlar için hoş bir seçenek masamızda. Fractal Design ismini daha evvel duydunuz mu bilmiyoruz, ama bu marka son periyotta ülkemizde yalnızca bilgisayar kasalarıyla değil, etraf eserleriyle de görülebiliyor. Aslen İsveç tabanlı bir şirket olan Fractal Design, kasalar, soğutma üniteleri, güç kaynakları ve aksesuarlar dahil olmak üzere birinci sınıf PC donanımları üretiyor. Bunlardan biri de bugün yakından bakacağımız Meshify C ismi verilen bu şık kasa.


Meshify C, Dark Temper camlı siyah renkli bir kasa üzere görünse de, onu çabucak süratlice renklendirmeniz mümkün. Hayır, bu sefer bunu RGB ile yapmayacağız, çünkü bu modelde RGB ışıklandırma tercih edilmemiş. Bunun yerine kasayı fizikî olarak özelleştirebiliyorsunuz.

Fractal Desing grubu, bu kasa ile birlikte bize ayrıyeten farklı renkte birer ön kapak göndermiş. bu biçimdece kasanın ön kapağını farklı renklerde özelleştirebiliyorsunuz. Renkler içinde epey sayıda seçenek yer alıyor. Ön yüzdeki bu asimetrik örgü panel kasaya halihazırda hoş bir hava katarken, farklı renk seçenekleri de doğrusu hoş bir dokunuş olmuş.


Kasanın sol yanı temperli cam, sağ kenarı ise metalik materyalli kapaktan oluşurken, kasanın üst ve alt kenarlarnda da toz filtreleri unutulmamış. Meshify C, bilhassa yüksek hava akışı için tasarlanmış bir kasa. ATX boyutunda olan kasanın ortasında geniş havalandırma kanalları yer alıyor, çeşitli fan noktaları sunuyor.

Üst kenarda 1 adet 120 mm’lik fan yerleştirebileceğiniz kasada, ön kenara 120 mm’den 3 adet, ya da 140 mm’den 2 adet fan yerleştirebiliyor, art tarafa da bir daha 1 adet 120 mm’lik fan koyabiliyorsunuz. Toplamda ise kasaya 7 adet fan yerleştirmeniz mümkün. Kasanın kutusundan da 2 adet 120 mm fan çıkıyor. Bunlar bu kasa için kâfi olsa da, şüphesiz siz bunu vakit içinde çoğaltabilirsiniz.

Fractal Meshify C, ön taraftan geriye kadar manisiz bir hava akışı sağlayabiliyor. Ayrıyeten kablo idaresini de el altında tutabileceğiniz kasada 15 ila 35 mm kablo yönlendirme alanı bulunuyor. Kasanın disk dayanağı ise 5 adede kadar diyebiliriz. Bu aslına bakarsan gerek RAID yapacaklar gerek olağan kullanımlar için kâfi bir sayı.

Kasada azamî 175 mm uzunluğuna kadar olan güç kaynağı kullanabiliyorsunuz. Buna ek olarak bu kasada yer vereceğiniz ekran kartının da azamî 315 mm uzunluğunda olması gerekiyor. İşlemci soğutucusu içinse yükseklik sonu 172 mm. Bunlara dikkat ederseniz sorun yaşamazsınız, aksi biçimde bileşenlerinizi bu kasaya sığdırmanız güç olacaktır. Bu ortada şayet su soğutma sistemi kullanıyorsanız da bunu kasanın ön ve üst kenarlarına çarçabuk yerleştirebileceksiniz ki üst kenar epeyce mantıklı bir seçim olacaktır. Üstte 240 mm’ye kadar, önde 360 mm’yte kadar, yanda ise 120 mm’ye kadar olan radyatörleri konumlandırabiliyorsunuz.


Fractal Meshify C, performans olarak ısı sirkülasyonu açısından beğendiğimiz bir kasa oldu, fakat öte yandan ses konusunda ise pek bekleneni veremiyor. Kasanın sesi biraz dışarı sızdırdığını kabul edebiliriz. Tasarım kısmıyla da aslına bakarsan ATX, mATX ve ITX anakartlar için uygun yapıda olan kasada yer vereceğiniz bileşenlerin uzunluklarına da dikkat ederseniz rastgele bir sorun yaşamayacaksınız kanısındayız.


Sonuç

Sonuç olarak değerlendirirsek Fractal Meshify C için optimum hava akışına sahip bir kasa istiyorsanız bu kasanın sizin için kusursuz olacağının altını çizebiliriz, fakat bu onun orta sınıf bir kasa olduğu gerçeğini de ortadan kaldırmıyor. Âlâ termal performansa sahip bir kasaya gereksiniminiz var ise, 240 mm yahut 360 mm CPU soğutucusu takmayı düşünüyorsanız, tamam bu Fractal Meshify C tam sizin kaleminiz. Öte yandan renklendirilebilir tasarımı ve kablo idare özellikleriyle de tatmin olacaksınız diyebiliriz. Fakat mevcut en sessiz PC kasasını istiyorsanız, öbür seçeneklere bakmanız gerekiyors. Fiyat ise, o da biraz yüksek açıkçası, ancak rakiplerin de meblağlarının yükseldiğini söyleyelim. Şu an Fractal Meshify C’yi piyasada 1599 TL fiyatla bulabiliyorsunuz.

CHIP Online Notu: %81

+ Göze beğenilen gelen tasarım
+ Kusursuz termal performans
+ 240 mm yahut 360 mm CPU soğutucu kullanması
+ Kablo idaresi
+ Genişleme yuvaları
– Ses kaçırıyor
– Fiyatı rekabeti zorlaştırıyor

Teknik Özellikler

 • Form Faktor: ATX
 • Genişleme Yuvaları: 7 adet
 • Fan Takviyesi: Ön (120 mm x 3s), Art (120 mm x 1), Üst (120/140 mm x 2)
 • PSU Uyumluluğu: 175 mm
 • GPU Uyumluluğu: 315 mm
 • CPU Fan Uyumluluğu: 172 mm
 • RGB Aydınlatma Yok
 • Boyutlar: 395 x 212 x 440 mm
 • Yük 6.5 kg.