Intel Core i3-12300, Sürat Aşırtma Alanında Yeni Bir Dünya Rekoru Kırdı!

A

admin

Guest
Intel’in yeni jenerasyon işlemcileri yıldızını parlatmaya devam ediyor. Şirket, ürettiği işlemcilerle bir çok savlı olurken, bu argümanında ne kadar haklı olduğu da ortaya çıkmış. Çünkü Intel’in Core i3-12300 işlemcisi, Y-cruncher testinde rekor kırarak dünyanın en süratli 4 çekirdekli işlemcisi unvanını elde etti.

Alder Lake tabanlı bu işlemc, Koreli bir sürat aşırtmacı olarak bilinen Phantom K tarafınca 5442 MHz’e yükseltmiş ve bu 33.3 saniyelik bir Y-cruncher mühletine ulaşmasına sebep olmuş. Evvelki rekor ise AMD Ryzen 5300G tarafınca elde edilen 52 saniyelik rekora dayanıyor. Ortadaki fark sahiden de muazzam.

Tom’s Hardware’in haberine nazaran bu rekor denemesinde kullanılan bilgisayar sisteminde yer alan Core i3-12300 işlemci, Asus ROG Maximus Apex Z690 anakart üzerine yerleştirilmiş. 6736 MHz frekansında çalıştırılan 32 GB DDR5 belleklerle desteklenen sistemde, CPU’yu soğutmak içinse bu cins testlerden aşina olduğumuzun bilakis sıvı nitrojen kullanılmamış. Bunun yerine kuru buz tercih edilmiş.

Pekala, aranızda “K” serisi olmayan, yani çarpan kilidi açık olmayan bir işlemci nasıl rekor kırabilir diyenler olacaktır. Bunun karşılığı, Intel’in Alder Lake yongaları ile standart CPU’ların bile kimi anakartlarda sürat aşırtmasının yapılabileceğinin keşfedilmesine dayanıyor. Misal Alder Lake serisinin bir öteki üyesi olan Celeron G6900 da geçtiğimiz günlerde sürat aşırtma uygulanarak 5.3 GHz’e ulaştırılmıştı. Lakin şüphesiz bu cins testlerin bir daha uzman şahıslarca yapılabildiğinin altını çizmek gerekiyor.