İzmir Buca’da telafi dersler kapsamında Kuran Kursu eğitimi de verilecek

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), 5 Temmuz’da başlayacağı, ‘Telafide Ben de Varım’ projesi kapsamında İzmir Buca’da ilçe müftülüğü Kuran kursu eğitimi verecek.

Buca İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü tarafınca 18 Haziran’da ilçedeki okullara gönderilen yazıda, şöyleki denildi: “5 Temmuz – 31 Ağustos 2021 tarihleri içinde Kur’an Kursu ve gibisi Telafi Eğitimi ile ilgili okullarınızda açılacak olan kurslarla ilgili İlçe Müftülüğü ile işbirliği yapılarak faaliyet yerinin belirlenmesi için okullarımızdan Kur’an dersi almak isteyen öğrencilerin tespit edilerek listelerin Müdürlüğümüz Din Öğretimi Hizmetleri Kısmına gönderilmesi konusunda; Bilgi ve gereğini rica ederim.”

“Öğrencilerin kamusal, laik, bilimsel eğitim hakkı ihlal ediliyor”

Birgün’den Berkay Sağol’un haberine nazaran, Eğitim Sen İzmir 5 No’lu Şube Lideri Özcan Çetin ise İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün yazısına reaksiyon göstererek kelam konusu uygulamanın kabul edilemez olduğunu vurguladı.

İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün yazısının geçerliliğinin bulunmadığını aktaran Çetin, şu biçimde konuştu: “Müdürlük istediği biçimde değil kendisine verilen yetki ve nazaranvler çerçevesinde hareket etmek durumunda. Telafide Ben de Varım programının maksatları ve kapsamı açık. Bu kapsamda yer almayan bir faaliyetin Müdürlük yöneticilerinin ferdî tercihlerinden dolayı telafi programı kapsamına alınması pedagojik açıdan da uygun değil. Öğrencilerin kamusal, laik, bilimsel eğitim hakkı ihlal ediliyor.”

İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün kendisinde olmayan bir yetkiyi kullandığına dikkat çeken Çetin, kelamlarını şöyleki sonlandırdı: “MEB tarafınca yayımlanan yazıların ve belirlenen telafi eğitimi uygulama temellerini aşan bir tavır almaktadır. Buca İlçe MEM acil olarak bu yanlıştan dönmeli ve kelam konusu yazıyı geri çekmelidir.”