İzmir’de sarsıntıdan daha sonra yıkılan lisenin öğrencileri, konteynerde eğitim alıyor

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
İzmir Buca’da bulunan Süleyman Şah Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bir bloku geçen yıl meydana gelen sarsıntıdan daha sonra yıkıldı. Yüz yüze eğitimin başlamasıyla bir arada bloktaki öğrenciler konteynerde eğitim alıyor.

Süleyman Şah Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bir blokunda, 2018 yılında yer kayması tespit edildi. 30 Ekim 2020 tarihinde İzmir’in Seferihisar açıklarında meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki sarsıntının akabinde ise blok büsbütün yıkıldı.

Birgün’den Berkay Sağol’un haberine bakılırsa, uzaktan eğitimin devam ettiği müddette yıkılan binanın bulunduğu alana, ortadan geçen yaklaşık 1 yıla karşın hiç bir süreç yapılmadı. Yaklaşık bin 600 öğrencisi ve 166 öğretmeni bulunan lisede, yüz yüze eğitimin başlamasıyla bir arada öğrenciler okula döndü. İnşaat teknolojisi kısmının yaklaşık 300 öğrencisi, yüz yüze eğitimin başlamasıyla bahçeye konulan yaklaşık 15 tane konteynerde eğitime başlamak zorunda kaldı.

30 kişilik konteyner sınıflarda ders işlemek zorunda kalan öğrenciler ders gördükleri binaların tekrar yapılmasını beklerken, öğrenci velileri ise sorunun tahlile kavuşturulmasını istiyor.

“İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün inisiyatifinde”

Okul yetkilileri ise, öğrencilerin dersleri öteki bloklarda gördüklerini, sadece atölye ve laboratuvar derslerinin konteyner sınıflarda yapıldığını belirterek, “Biz de binanın ne vakit yapılacağını bilmiyoruz. İzmir’de zelzeleden daha sonra yıkılan bu biçimde epeyce fazla bina var. Büsbütün İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün inisiyatifinde olan bir durum” dedi.

Öte yandan İzmir’de geçen senelerda da bir epeyce okul konteynerde eğitim yapmıştı. Buca ilçesine bağlı Belenbaşı Köyü İlkokulu öğrencileri, 2 yıl boyunca cami avlusuna kurulan konteynerde ve cami avlusu bitişiğindeki sıhhat ocağı odalarından bozma dersliklerde eğitim gördü. Yıldızlar Mahallesi’ndeki Zeki Püskülcü İlkokulu’nda ise yaklaşık 5 yıl eğitim konteynerlerden yapılan dersliklerde devam etti. Bergama’daki Gazi Ortaokulu’nda da konteynerde eğitim yapılmıştı.