Kaspersky’den Instagram Ataklarına Yönelik İpuçları

A

admin

Guest
Tanınan bir blog işletiyorsanız ve işletmenizi Instagram üzerinden tanıtıyorsanız, hesabınızın yasaklanacağını hesaba katmıyor olabilirsiniz. Fakat makus niyetli bireyler ve siber saldırganlar, profilinizin engellenmesi için bu işi para karşılığı hizmet olarak sunuyorlar. Meblağ satıcıya ve takipçi sayısına bakılırsa değişiyor.

Bu çoklukla kullanıcı isminin yanındaki mavi onay işaretiyle gösterilen doğrulanmış hesapların kullanıldığı, kimlik hırsızlığı şikayeti olarak bilinen bir taktikle gerçekleştiriliyor. Saldırganlar, avatardan açıklamaya kadar kurban profilinin tam bir kopyasını oluşturmak için doğrulanmış hesapları kullanıyor. Akabinde hesap sahibini kendi kimliğine bürünmekle suçlayarak orjinal hesap hakkında şikayette bulunuyor. Mağdurun hesabını doğrulamazsa, dayanak hizmeti mağduru yasaklıyor.

İkinci yol, teknik dayanağa kurbanın profilinin intihar yahut kendini yaralama imgeleri içerdiğinin sav edilmesiyle gerçekleşiyor. Birçok durumda Instagram, daha kolay olan yolu seçerek bu çeşit şikayetleri içeriği denetim etmeden engelliyor.

Instagram profiliniz engellenirse ne yapmalısınız?

  • Halihazırda bu biçimde bir taarruzun kurbanıysanız, neler olduğuna dair bir açıklama eşliğinde çabucak Instagram takviyesiyle irtibata geçin. Yasaklamalara sadece uygulama aracılığıyla itiraz edilebilir.
  • Birileri size hesabınızı para karşılığı geri almayı teklifiyle gelirse ödeme yapmayın. Sonuç alacağınızın bir garantisi olmadığı üzere, bunu yapmak makus niyetli şahısları daha da cesaretlendirir. Üstelik Instagram takviyesi aracılığıyla resmi kurtarma prosedüründen yararlanmak fiyatsızdır.
Hesabınızın bloke edilmesini nasıl önleyebilirsiniz?

  • Hesabınızı doğrulayın. Bu cins akınlar kimlik hırsızlığı şikayetlerine odaklanıyor. Bu niçinle kendinizi müdafaanın en uygun yolu, Instagram’ı başınıza bir şey gelmedilk evvel sizin kendiniz olduğunuza ikna etmektir. Yani hesabınızı çabucak doğrulamanız gerekir. Toplumsal ağ her kullanıcıyı denetim etmese de lehinize kimi puanlar tanımlayabilir. Örneğin sizden yahut işletmenizden birden çok haber kaynağında bahsedildiyse, bu size yardımcı olacaktır.
  • Hesabınızı genel erişime kapatmak üzere radikal bir adım atabilirsiniz. Hesabınızı zımnî yaparsanız, gönderileriniz, fotoğraflarınız ve görüntüleriniz sırf aboneler tarafınca görülebilir. Bu da saldırganın bunları kopyalayamayacağı ve sizi farklı kimliklere bürünmekle suçlayamayacağı manasına gelir.
  • Profil fotoğrafınızı değiştirin. Doğrulama için gereğince tanınmayan işletme profilleri için engelleme akınları riskini azaltmak istiyorsanız avatarınızı değiştirin. Kimlik hırsızlığı şikayetleri, en çok sahibinin gerçek fotoğrafının bulunduğu profillerde işe fayda.
  • Nizamlı yedekleme yapın ve bağlantı ayrıntılarını güncelleyin. Öncelikle profilinize bağlı e-posta adresine ve telefon numarasına erişiminizin olduğundan emin olun.