Kimlik Avı Sayfalarının Üçte Biri Bir Gün İçinde Devre Dışı Kalıyor

  • Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Bu çalışmada araştırmacılar 19 Temmuz- 2 Ağustos 2021 tarihleri içinde 5.307 kimlik avı sayfası meselai tahlil etti. Temasların değerli bir kısmı (1.784) izlemenin birinci gününden daha sonra faal olmayı bırakırken birçok sayfa birinci saatlerde yok oldu. Sonuçta izlemenin başlangıcından 13 saat daha sonra sayfaların dörtte biri aktifliğini yitirdi ve yarısı 94 saatten çok dayanamadı.

Kimlik avı sayfasının ömrü, site yöneticileri tarafınca görünür hale geldiği ve onlar tarafınca kaldırıldığı ana bağlı. Kimlik avcıları satın alınan tesir alanında kendi sunucularını konuşlandırmış olsa ve sahtekarlık faaliyetinden şüphelenilse bile, barındırma şirketleri kimlik avcılarını bu alandaki bilgileri barındırma hakkından yoksun edebilir.

Bu maksatla açılan her yeni site, ömrünün her saatinde daha fazla kimlik avı tedbire veritabanında belirir. Bu da daha az potansiyel kurbanın siteyi ziyaret edeceği manasına gelir. Bu tıp sayfaların ömür döngüsü hayli kısa olduğu için kimlik avcıları, siteleri hala faalken birinci saatlerde potansiyel kurbanlara mümkün olan en geniş erişimi sağlamak için birinci oluşturuldukları anda kimlik avı sayfalarına temaslar dağıtmaya odaklanırlar.

Saldırganlar epey daha sık biçimde mevcut bir sayfayı değiştirmek yerine yeni bir sayfa oluşturmayı seçer. Ayrıyeten kimlik avcıları nadiren engellenmemek için sayfayı değiştirebilir. Örneğin kimlik avcıları bir markayı yem olarak kullanırsa, onu öbür bir markayla değiştirebilirler. Lakin birden fazla sayfa, kimlik avcılarının aktiflik biçimini değiştirmeye karar vermesiyle engellenir. Bunun yanında öteki bir yol de kullanıcı tarafınca görülmeyen, lakin kimlik avı tedbire motorlarının belgisiz bir süre boyunca bunları engellemesini önleyen rastgele hazırlanmış kod öğeleri oluşturmaktır. her neyse ki Kaspersky kimlik avı tedbire motoru bu hileleri ustalıkla atlatabilme yeteneğine sahip.

İçeriği engellenmemesi için değiştirilen sayfaların büyük çoğunluğu, tanınan çevrimiçi oyunun en bilinen etkinliklerinden biri olan PUBG çekilişini taklit ediyor. Saldırganlar, yeni dönemle oyundaki süreksiz bir olayı eşleştirmek yahut kimlik avı sayfasının özgününe olabildiğince yakın olmasını sağlamak için sayfanın içeriğini vakit içinde değiştiriyor.

Kaspersky Güvenlik Araştırmacısı Egor Bubnov, şunları söylüyor: “Bu çeşit araştırmalar sadece veritabanlarımızı güncellemek ismine yararlı olmakla kalmıyor, bununla birlikte olay karşılığını düzgünleştirmek için de kullanılabiliyor. Örneğin bir kuruluş geçersiz irtibatlarla spam saldırısı geçiriyorsa, kimlik avcılarının aktifliği için en faydalı vakit olması niçiniyle birinci saatlerde bunu püskürtmek kıymetli. Buna karşılık kullanıcıların bir irtibat aldıklarında ve sitenin legalliği konusunda kuşkuları olduğunda birkaç saat beklemelerini tavsiye ettiğimizi hatırlatırız. Bu müddet zarfında sadece kimlik avı tedbire veritabanlarına eklenme mümkünlüğü artmakla kalmayacak, kimlik avı sayfasının kendisi de aktifliğini durdurabilecektir. Sırf kimlik avını yakalamakla kalmayıp hem de taarruzları muvaffakiyetle savuşturmak üzere yaptığımız araştırmalar yardımıyla kullanıcılarımız yeterli korunduklarından emin olabilirler.”

Kimlik avı sayfalarının ömür döngüsü hakkında tam raporu Securelist’te bulabilirsiniz.

Kimlik avının kurbanı olmaktan kaçınmak için Kaspersky, kullanıcılara şunları öneriyor:

  • Halka açık Wi-Fi ağları aracılığıyla çevrimiçi bankacılık ve gibisi hizmetlere giriş yapmaktan kaçının. Bunun için inançlı bir ağ kullanmak daha düzgündür. Açık ağlar, öbür şeylerin yanı sıra ilişki üzerinden web sitesi adreslerini taklit eden ve bu biçimdece sizi geçersiz bir sayfaya yönlendiren hatalılar tarafınca oluşturulabilir.
  • İnançlı bir temas üzerinden sadece kullanıcı ismi ve parola girmek inançlı olsa da dolandırıcılar da SSL sertifikası yayınlayabildiğinden HTTPS öneki bile her vakit siteye yapılan irtibatın inançlı olduğunun göstergesi değildir.
  • Emniyetli bir güvenlik tahlili kurun ve tavsiyelerine uyun. Güvenlik tahlilleri, sıkıntıların birçoklarını otomatik olarak çözecek ve gerekirse sizi uyaracaktır.
Kuruluşların kendini korunması için Kaspersky aşağıdakileri öneriyor:

  • Çalışanınıza temel siber güvenlik hijyeni eğitimi verin. Kimlik avı e-postalarını nasıl ayırt edeceklerini bildiklerinden emin olmak için bir kimlik avı simülasyonu saldırısı gerçekleştirin
  • Kimlik avı e-postası yoluyla bulaşma mümkünlüğünü azaltmak için, uç noktalar ve posta sunucularına yönelik Kaspersky Endpoint Security for Business gibi kimlik avına karşı müdafaa özelliklerine sahip bir muhafaza tahlili kullanın.
  • Microsoft 365 bulut hizmetini kullanıyorsanız onu da muhafazayı unutmayın. Kaspersky Security for Microsoft Office 365, inançlı iş bağlantısı için SharePoint, Teams ve OneDrive uygulamalarına yönelik müdafaanın yanı sıra istenmeyen posta tedbire ve kimlik avı muhafazasına sahiptir.
 

Kripto Para Piyasası

Hakkımızda

  • coinciforum.com Kripto paralarla ilgili haberler, paylaşımlar ve tartışmalar için en iyi topluluk platformuna katılın. Kripto dünyasını birlikte keşfedelim!

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü