KSÜ Rektörü: Kısım liderine, ‘Kızım imtihanı kazanmadı, istifa etmesi lazım’ üzere bir telkinim olmadı

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, kızı Esra Aslancan’ın doktora imtihanını kazanamayınca Eğitim Fakültesi Eğitim Kısımları Lideri Doç. Dr. Mahmut Sağır‘ın istifasını istediği istikametindeki tezlerine ait olarak, “Bölüm liderine, ‘Kızım imtihanı kazanmadı, istifa etmesi lazım’ üzere muhakkak bu biçimde bir telkinim yoktur” açıklamasını yaptı.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) geçen yıl Eylül ayında doktora öğrencisi almak için imtihan yaptı. Eğitim Bilimleri Doktora İmtihanı’nın sonuçları 22 Eylül 2020’de belirtildi.

Rektör Prof. Dr. Niyazi Can’ın kızı Esra Aslancan 58 puan alarak imtihanı kazanamadı. Bunun üzerine Rektör Can’ın, Eğitim Fakültesi Dekanı Nail Yıldırım’ı yanına çağırarak “Benim kızım nasıl imtihanı kazanmaz?” diye serzenişte bulunup, beraberinde imtihan komitesi lideri olan Eğitim Fakültesi Eğitim Kısımları Bölüm Lideri Doç Dr. Mahmut Sağır’ın istifa etmesi gerektiğini söylemiş olduği öne sürüldü.

“Kavga daha sonrası nazaranvden uzaklaştırıldı”

İstifa etmesi istendiği öne sürülen Doç. Dr. Sağır, 24 Eylül 2020’de öğretim üyesi Doç. Dr. Y.C. ile öğrenci danışmanlığı niçiniyle hengame etti. Fakülte binasında yaşanan ve güvenlik kameralarının da kaydettiği arbedeyle ile idari soruşturma başlatılırken, Doç. Dr. Sağır, bu gelişme daha sonrası Eğitim Bilimleri Kısım Başkanlığı vazifesinden istifa etti. Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğü ise tıpkı gün Sağır ve Y.C.’i nazaranvden uzaklaştırdı.

Sağır, YÖK ve savcılığa cürüm duyurusunda bulundu

Doç. Dr. Sağır istifa ettikten daha sonra Rektör Prof. Dr. Niyazi Can hakkında hem Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’na tıpkı zamanda Yükseköğretim Şurası’na (YÖK) kabahat duyurusunda bulundu. Doç. Dr. Sağır, YÖK’e gönderdiği kabahat duyurusunda Rektör Can’ın, kızının imtihanı kazanması için hem kendisine tıpkı vakitte komite üyelerine baskı yapıp telkinde bulunduğunu, Y.C. ile yaptığı hengamenin da mazeret edilerek bakılırsavinden haksız yere uzaklaştırıldığını belirtti. Doç. Dr. Sağır, Rektör Can’ın bakılırsavini berbata kullandığını öne sürdü.

“Haberlerin yüzde 100’ü çarpıtılmış haberler”

“Basında çıkan haberlerin yüzde 100’ü çarpıtılmış haberler. Sütçü İmam Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Bilimleri Kısmı Eğitim İdaresi Doktora programı alanında imtihan açılıyor. Kızım Esra Aslancan da öbür adaylar üzere imtihana başvuruyor, imtihan 21 Eylül 2020’de yapılıyor. 60 puan alan sıralamaya giriyor fakat Esra Aslancan’a 58 verilerek başarısız kabul ediliyor. Ve kızım da geriye çekiliyor ‘Ben niçin başarısız oldum?’ diye bir itiraz içerisine girmiyor.”

“hiç bir kimseye telkinde bulunmadım”

İmtihan öncesi ve daha sonrası Eğitim Fakültesi Dekanı ile kızının durumuyla ilgili bir görüşme yapmadığını da belirten Prof. Dr. Niyazi Can, şu biçimde devam etti:

“Sınav öncesi Esra Aslancan’ın ‘Mutlaka imtihanı kazanması gerekir’ halinde hiç bir kimseye telkinde bulunmadım. hiç bir çocuğumla ilgili hiç bir kurulu ömrümde etkilemedim. Beni bilenler fazlaca yeterli biliyor. En kıymetli mizacım ve özelliğim adalettir ve insanların hak etmişse aşikâr yerlere gelmesidir. Burada bir doktora öğrencisi olmak isteyen kızım imtihan sonucunda de kazanmadı olarak kendisine intikal ediyor. Kısım liderine, ‘Kızım imtihanı kazanmadı, istifa etmesi lazım’ üzere mutlaka bu biçimde bir telkinim yoktur. Kendisinin 3 gün daha sonraki hengamesinden dolayı soruşturma başlatılıyor ve imtihan 21 Eylül’de oluyor, 28’inde de ‘İşlerimin yoğunluğu niçiniyle kısım başkanlığından ayrılıyorum’ diyor.”

“Damadımın üniversiteye açıktan atama ile atandığı savları asılsız”

Esra Aslancan’ın eşi Mehmet Aslancan‘ın üniversiteye açıktan atama ile memur olarak atandığı argümanların da temelsiz olduğunu argüman eden Rektör Prof. Dr. Can, damadının Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanı olarak Gaziantep’te vazife yaptığını, kurumlar ortası geçiş kapsamında müracaatının akabinde hem şehit kardeşi tıpkı vakitte eş durumu niçiniyle nazaranve başladığını kaydetti.

Başka kızı Emine Can Mercan‘ın da Kayseri Erciyes Üniversitesi Develi Meslek Yüksekokulu’nda çocuk gelişimi programında öğretim gorevlisiyken 2013 yılında Sütçü İmam Üniversitesi’nin yayınladığı ilandaki kuralları taşıdığı ve komitenin onayıyla bakılırsave başladığını kaydeden Rektör Pof. Dr. Niyazi Can, Doç. Dr. Sağır’ın doktora imtihanının mazeret edilerek açığa alındığı argümanlarıyla ilgili olarak da şu sözleri kullandı:

“İki akademisyen içinde hengame yaşanıyor. Arbedeyle ilgili Eğitim Fakültesi bir soruşturma komitesi kuruyor. 3 profesörden oluşan komite, bunların dilekçelerindeki yüksek derecedeki ithamlarını görür görmez rektörlüğü bu bireylerin hem güvenliği tıpkı vakitte soruşturmanın selameti açısından her ikisinin de açığa alınmasının yararlı olacağını söz ediyorlar. Bunun üzerine biz de rektörlük olarak kurulun teklifini kabul ettik ve bu 2 kişi açığa alındı. Basına yansıyan haberlerde ‘Ben, rektörün kızını doktoraya almadığım için soruşturma açıldı, almadığım için soruşturma uzatılıyor, açığa alındım.’ Zerre kadar uzaktan-yakından iki olayın bir ilgisi bulunmamaktadır.”

Doç. Dr. Sağır açıklama yapmadı

Doktora imtihanının akabinde yapılan baskılar niçiniyle istifa etiği öne sürülen Doç. Dr. Mahmut Sağır ise soruşturmanın devam ettiğini, soruşturma etabında tezlerle ilgili açıklama yapmanın etik ve yasal olmadığını kaydetti.