Mateja Kezman’dan Ali Koç’a taş! “Aziz Yıldırım her vakit…”

Hasan

New member
25 Mar 2021
186
0
0
Fenerbahçe’nin eski futbolcusu Mateja Kezman, L1Üçgen Youtube Kanalı’na ilgi cazip açıklamalarda bulundu. Necati Mete’nin sorularını cevaplayan Sırp yıldız, Fenerbahçe’nin dünya çapında yıldızlara alışık olduğunu ve bu yıl da bunun eksikliğinin çekildiğini söz ederken, hem düne hem bugüne dair samimi açıklamalar yaptı. İşte Kezman’ın açıklamaları…

Uzun vakittir görmüyoruz seni, neler yapıyorsun, bugünlerde nelerle meşgulsün?

Açıkçası birkaç yıldır tabiatla iç içe yaşıyorum. Epey yıl hayli fazla seyahat, hayli fazla gerilim, fazlaca fazla çalıştık futbol ömrümün başından beri. Bilhassa de Türkiye’de. Futbol mesleğimden daha sonra futbolcu temsilcisi olarak çalışmaya karar verdim. Birtakım değerli oyuncular için mukaveleler yaptık. daha sonrasında bir orta vermek istedim zira ömrün farklı istikametlerini tatmaya gereksinim duydum. 44 yaşındayım artık. Kış aylarında Sırbistan’da dağ köyünde, yazları ise Karadağ’daki konutumda yaşıyorum. Karavanımla Avrupa’yı geziyorum. Portekiz’i ve Yunanistan’ı gezdim, Fas’a gitmeyi düşünüyorum. Kitesurfing yapıyorum. Çok fazla kayak yapıyorum zira futbol oynarken bunu yapamıyordum. Bu tip şeylerin tadını çıkarıyorum. Menajer olarak da çalışmaya devam ediyorum, kimi oyuncularım var. Tanrı’ya şükür. Mukavele vakit içinderında ya da toplantılarda, kontrat yapmam gereken vakit içinderda, olmam gereken yerlerde oluyorum.

Fenerbahçe’de neler olduğunu biliyorum

Türk futbolunu takip ediyor musun? Büyük Türk gruplarının aktüel durumlarıyla ilgili bir fikrin var mı?

Dürüst olmak gerekirse epeyce fazla takip etmedim. İtalyan ligini takip ediyorum zira tüm futbolcularım, 6-7 yıldır İtalya’da. İtalya futboluna fazlaca yargıcım. Öteki liglerin epeyce ortasında değilim lakin pek hayli Türk arkadaşım var, bir tanesi en uygun arkadaşlarımdan biri. Tabi ki pek fazlaca bilgiye sahibim, bilhassa Fenerbahçe’de neler olduğunu biliyorum. Transfer borsasını takip ediyorum, Galatasaray’ın düzgün isimlerle anlaştığını görüyorum. Fenerbahçe yeterli isimlerle mutabakata çalışıyor. Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi elemelerinde çeşit atlayamadığını biliyorum ki bu bir hayal kırıklığı. Trabzonspor’un düzgün bir kadro olduğunu biliyorum, geçen yıl birkaç uygun oynadıkları maçı takip ettim. Çok derinlemesine olmamakla birlikte neler olup bittiğini biliyorum.

Tabi ki üzgünüz ve hayal kırıklığı içerisindeyiz fakat…

Fenerbahçe’nin son durumuyla ilgili neler söylemek istersin, kulüp 8 yıldır şampiyonluktan uzak, bu yıl birfazlaca transfer yapıldı.

Açıkçası, Fenerbahçe taraftarları olarak hiç birimiz epey keyifli değiliz. Şampiyon olunamayan 8 yıl uzun bir süre. Avrupa’da büyük bir muvaffakiyet yok. Fenerbahçe taraftarları âlâ sonuçlara alışık. Ben oradayken Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final oynamıştık, UEFA’da çeyrek final oynamıştık. Şampiyon olup Üstün Kupa kazanmıştık. Tabi ki üzgünüz ve hayal kırıklığı içerisindeyiz lakin umuyorum ki bu yıl Fenerbahçe muvaffakiyete ulaşır. Birtakım yeterli transferler yapıldı, kimilerinde geç kaldılar. kimi vakit plansız davrandılar. Durum bu biçimde gözüküyor zira her seferinde oyuncular geliyor gidiyor, muvaffakiyet için art geriye 3-4, 5-6 yıllık planlar yapılmıyor. Bu makus bir durum tabi, umarım bu sene hem şampiyonluğu kutlarlar tıpkı vakitte Avrupa’da art geriye muvaffakiyetler gelir.

Golcü oyuncu için daha fazla yatırım yapmaları gerekiyor

Son periyotlarda Fenerbahçe’de en epey konuşulan konulardan biri, dünya çapında bir forvet eksikliği. Taraftarlar senin üzere, geçmişteki biroldukça yıldız oyuncu üzere oyunculara alışıklar. Bu mevzu hakkında ne düşünüyorsun?

Bence de Fenerbahçe dünya çapında yıldız golcülere alışık. Geçmişte baktığımızda Anderson’dan Ortega’ya, Van Hooijdonk’tan Anelka’ya, Semih Şentürk üzere yetenekli bir Türk golcü’ye… Her vakit üst seviye oyuncular vardı. Şu an bu biçimde bir durum yok. Taraftarlar, Fenerbahçe’de bu tip doğal yetenekli, oyunculara alışkınlar. Cagliari’den alınan Joao Pedro bence âlâ bir yatırım fakat taraftar ve grup her maç fark yaratacak isimleri, golcüleri hak ediyor. Joao Pedro uygun bir oyuncu, deneyimli bir oyuncu. Serie A’da âlâ bir dönem geçirdi fakat bir daha de küçük bir kulüpte oynadı ve küme düştüler geçen yıl. İdare daha büyük bir adım düşünmeli ve golcü oyuncu için daha fazla yatırım yapmaları gerekiyor. Zira söylemiş olduğim üzere, üst seviye golcüler Fenerbahçe’nin tabiatında var. Umarım yakın vakitte üst seviye golcülerin kadroya katıldığını görürüz zira Galatasaray’a bakıyorsunuz Mertens üzere üst seviye bir oyuncuyla imzaladılar. Fenerbahçe’de de bu tip golcüler görmeliyiz.

Aziz Yıldırım’ın 4 yıllık 5 yıllık planları vardı o yüzden başarılı oldu

Sana bakılırsa Fenerbahçe’de muvaffakiyetin anahtarı nedir? Fenerbahçe için bir reçeten var mı?

Bence her şey uygun bir planlamayla alakalı. Aziz Yıldırım’ın, geçmiş 20 yılda her vakit bir fikri, 4 yıllık 5 yıllık planları vardı. O, yıl yıl düşünen biri değildi. Bence bu fazlaca kıymetliydi. Zira her vakit geleceği de düşünüyordu, yalnızca bu yılı değil. Fenerbahçe bu yüzden başarılı oldu geçtiğimiz 20 yıl içerisinde ve mükemmel şeyler çıktı ortaya. Yani, yeterli bir projeniz olması gerekiyor, tabi ki finansal bir altyapı ile bir arada bu yıl, önümüzdeki yıl, hatta daha sonraki 2 yıl neler yapacağınızı planlamanız gerekiyor. Hocaları, oyuncuları planlamanız, hepsini bir ortaya getirmeniz gerekiyor. Bu en değerli strateji ve tıpkı vakitte tabi ki fazlaca çalışmak. Acı çekmek ve çalışmak. Taraftlar ve kulüp, daima birlikte. Bunun şu an bu biçimde olmadığını görüyorum zira şu an güya taraftarlar bir tarafta, kulüp öbür tarafta üzere bir imaj var. Fenerbahçe bu durumda epey şeyi kaçırıyor üzere.

“Are you player, are you big player” olayı

İzleyiciler senin tanıtım görüntünü gördüklerinde “Are you player, are you big player?” hadisesini sordular. O olayı hatırlıyor musun?

Evet tabi ki. Çok komik bir öyküydü. Galatasaray maçından daha sonraydı, fazlaca büyük bir derbi tabi. Kaybetmiştik. Tabi ki taraftarlar hayal kırıklığı içerisindeydi fakat ben şahsi olarak âlâ oynamıştım ve kimilerimiz yapabileceğimiz her şeyi yapmıştık alanda. Ancak kaybettik, fazlaca şanssızdık. Maçtan daha sonra her zamanki üzere Samandıra’ya gitmiştik daima bir arada. Meskene gitmek istemiştik. Kapıda bir küme taraftar vardı, bağırıyorlardı, kızgınlıklarını gösteriyorlardı. Düşündüm, ben elimden gelen her şeyi yapmıştım ve güzel bir maç çıkarmıştım. Ruhumu, kalbimi ortaya koyup savaşmıştım alanda. Ancak sonuç olarak kaybetmiştik. kimi vakit kazanırsınız, kimi vakit kaybedersiniz. Otomobilime binip konuta gitmeye karar verdim. pek epeyce taraftar alkışlıyordu ve müspet tepki veriyorlardı. 1-2 tanesi de epeyce negatifti. Arabayı durdurup, camı açıp, sorunun ne olduğunu sormaya karar verdim. 1 tanesi sanırım epeyce alkollüydü. “Are you player, are you big player” diye bağırıyordu. Şuan kulağa eğlenceli geliyor fakat o an şaşırmıştım. Neredeyse benimle hengame istiyordu. Sonunda yoluma devam etmeye karar verdim zira fazlaca sarhoş olduğunu görüyordum ve onunla konuşmak imkansızdı. Sonraki gün televizyonda pek epey görüntü gördüm bununla ilgili, büyük bir hikayeymişçesine. Komik bir kıssaya dönüştü bu husus daha sonrasında.

Galatasaray’a gol atmak süper bir duyguydu

Eminim ki Fenerbahçe’de harika anıların vardır. Hangisi birinci akla gelen, en epeyce akılda kalan?

Bu anılardan birincisi, Galatasaray’a birinci golümü attığım maç. Zira Fenerbahçe’ye imza attığımda bana “Galatasaray’a gol attığında gerçek Fenerbahçeli olursun” dediler. Birinci maçımda attım golü ve 2-1 kazandık, fazlaca memnundum. Mükemmel bir histi. Taraftarların olumlu gücünü sonraki gün bile hissediyordum, mükemmeldi. Tabi ki İstanbul’daki Sevilla maçında attığım gol ve deplasmandaki Sevilla maçında Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finale yükseldiğimiz an, beraberinde kulüp tarihli en başarılı an. Şu anda bile o kusursuz duyguyu hissediyorum. Mükemmel bir geceydi. Şampiyonluğu kutladığımız, 1 milyon taraftarın sokakta olduğu gece, o memnun insanları görmek, olağanüstü anılardı ve bunları hatırlamaktan hayli keyifli oluyorum.

Futbol oynuyorsanız, %100 odak noktanız futbol olmalı

Fenerbahçe haricinde da olağanüstü bir mesleğin var, Partizan, PSV, Atletico, Chelsea, PSG… Her vakit tepede olmanın anahtarı nedir, Türk gençlerine tavsiyen var mı?

Her şey fazlaca çalışmakla alakalı. Her vakit fazlaca çalışmalı ve futbol 1 numaralı odağınız olmalı. Gençler, futbolu yalnızca bir iş olarak görüyorlar. Futbolu farklı bir yere konumlandırmıyorlar ve bu yüzden 1-2 sene tepede kaldıktan daha sonra kolay kolay düşüşe geçiyorlar. Tüm temsil ettiğim futbolculara “Odak noktanızı 1 günlüğüne bile kaybederseniz, bir daha sonraki gün sizin için yine tepeye çıkmak ismine epey zorlayıcı olacaktır.” diyorum. Her gün her sabah dorukta olmak zorundasınız, hayatınızda yalnızca futbol olmalı, diğer bir şey değil. Futbolu bıraktığınızda her şeye vaktiniz olacak, arkadaşlar, Instagram, partiler… Futbol oynuyorsanız, %100 odak noktanız futbol olmalı. Zira bu türlü yaşamazsanız dorukta kalma talihiniz yok. Çalışmak, çalışmak, çalışmak ve tabi ki yetenek. Acı çekeceksiniz, bunlar en kıymetli şeyler.

Bir whatsapp kümemiz var

Geçmişten hala irtibatta olduğun hoca, oyuncu ya da idari işçi var mı?

Bir whatsapp kümemiz var, tüm oyuncular var bizim vaktimizden. Bir şey olduğunda buradan birbirimizle bilgi paylaşımı yapıyoruz. Hepsiyle irtibat halindeyim yani. Bu usulle irtibatta kalıyoruz. Bu kusursuz bir durum bence. Türkiye’ye geldiğimde Tümer Metin’i, Volkan’ı, Tuncay’ı, ziyaret ediyorum. Hepsiyle etkileşim ortasında olmaya çalışıyorum zira bir biçimde hepimiz futbol kesiminin içerisindeyiz. Kimilerimiz hoca, kimilerimiz menajer, kimilerimiz yönetici. Birbirimizle bilgi paylaşımı yapıyoruz, birlikte çalışmaya çalışıyoruz. Birçoğuyla konuşuyorum.

Kendimi bir kulüp içerisinde, hocalık üzere bir rolde görmüyorum

Futbol bölümüyle ilgili, menajerlik haricinde bir kulüpte profesyonel olarak vazife almak üzere bir planın var mı?

Futbolu bıraktıktan daha sonra hocalık için A lisansı aldım. Kurs 1 yıl sürdü ve karar verdim ki bu benim yapmak istediğim iş değil. Bir sefer daha futbolcu üzere yaşamak istemiyorum, oteller, gerilim, baskı, kulüpler, taraftarlar… hayatın tadını çıkarmak istiyorum artık, bu yüzden menajerlik işine girdim. Hem hala kesim içerisindeyim tıpkı vakitte kendime vakit ayırabiliyorum. bu biçimde hoş, baskı yok. Yalnızca sen varsın, bir sürü beşerle ilgilenmiyorsun, kulüp yok… Bir orta Partizan’la görüşme halindeydik sportif yöneticilik için. Her seferinde hayır karşılığını verdim. Zira bunu tekrar yapacaksan, bir daha ömrümü göz önünde yaşayacaktım, bir daha hayatımda yalnızca futbol olacaktı. Sana söylemiş olduğim üzere, buna hazır değilim. İleride de bunun bu biçimde olacağını düşünüyorum. Ben kayak yapmak istiyorum, kitesurfing yapmak istiyorum. Çocuklarımla seyahat etmek istiyorum. Kendimi bir kulüp içerisinde, hocalık üzere bir rolde görmüyorum.

Fenerbahçelileri hala fazlaca seviyorum

Fenerbahçe taraftarlarına ve Türkiye’ye bir iletinin var mı?

Belirtmem gerekir ki benimle bu röportajı yapmanız da benim için memnuniyet verici. Davet ettiğiniz için teşekkür ederim. Benim için özel bir röportaj bu zira uzun müddettir yalnızca 1 kere Sırp televizyonuna Şampiyonlar Ligi finali için yorumcu olarak katılmıştım. Onda da bir arkadaşıma kelam vermiştim. 4-5 yıldır hiç röportaj vermiyordum, tam bu alanın haricindeyım. Fenerbahçelileri hala epey seviyorum. Onların tarafınca da sevildiğimi hissediyorum. pek fazlaca arkadaşım Türkiye’ye tatile gidiyorlar, takside, otelde benim ismimi duyduklarını söylüyorlar. Bunun benim için manası fazlaca büyük. Onlara mesajım, kulübün ardında olsunlar. Makûs vakit içinderdan da geçseler, kadrosu ağır bir biçimde desteklemeye devam etsinler, yeterli bir geleceğe inansınlar. Bu en değerlisi. Onlara bu yıl muvaffakiyetler diliyorum ve umuyorum ki önümüzdeki yıl daima bir arada şampiyonluğu kutlayabiliriz.