MEB Bakanı Özer: Okulların kapanması üzere bir durum kelam konusu değil

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okulların kapanması üzere bir durumun kelam konusu olmadığını söylemiş oldu. Bakan Özer, öğretmelere ait, “Tüm öğretmenlerimizin okul evvelce, alan, sınıf öğretmenlerine kadar öğretmenlerimizin mesleksel ve şahsi gelişimlerini, liderlik eğitimi ile ilgili her türlü takviyesi vereceğiz. Öğretmenlerimizin mesleksel gelişimleri ile ilgili yükü da büyük oranda yeni eğitim sistemine katılan öğretmenlerimize vereceğiz” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Ulusal Eğitim Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçeleri görüşüldü. Ulusal Eğitim Bakanı Özer, öğretmenlerin eğitimine ait olarak, “Bir eğitim sisteminin performansına belirleyen en değerli insan deposudur. Bir eğitim sistemi öğretmeni kadar vardır. Öğretmene yapılan yatırım eğitim sisteminin kalitesine yapılan yatırımdır. 5 yılın altında tecrübesi olan bir öğretmenle 20 yılın üzerinde tecrübeli olan bir öğretmenin içinde öğrencimizin akademik başarısına tesiri açısından önemli farklılıklar olduğunu biliyoruz. Okullar içinde muvaffakiyet farkını azaltmak için öğretmenlerimizin nitelikleri içindeki farkları azaltmamız gerektiğini de fazlaca güzel biliyoruz.” sözlerini kullandı.

Öğretmenlerin yetkinliklerinin artacağını söyleyen Özer’in konuşması şöyleki:

“Bir eğitim sisteminin performansına belirleyen en kıymetli insan deposudur”

“Bir eğitim sisteminin performansına belirleyen en değerli insan deposudur. Bir eğitim sistemi öğretmeni kadar vardır. Öğretmene yapılan yatırım eğitim sisteminin kalitesine yapılan yatırımdır. 5 yılın altında tecrübesi olan bir öğretmenle 20 yılın üzerinde tecrübeli olan bir öğretmenin içinde öğrencimizin akademik başarısına tesiri açısından önemli farklılıklar olduğunu biliyoruz. Okullar içinde muvaffakiyet farkını azaltmak için öğretmenlerimizin nitelikleri içindeki farkları azaltmamız gerektiğini de epey uygun biliyoruz. Bunun için tüm öğretmenlerimizin okul evvelden, alan, sınıf öğretmenlerine kadar öğretmenlerimizin mesleksel ve şahsi gelişimlerini, liderlik eğitimi ile ilgili her türlü takviyesi vereceğiz. Öğretmenlerimizin mesleksel gelişimleri ile ilgili yükü da büyük oranda yeni eğitim sistemine katılan öğretmenlerimize vereceğiz”

“Eğitim ortamı yalnızca öğrenme yapılan yerler değildir”

Özer, birinci evvelarinin yüz yüze eğitim olduğuna işaret ederek, “Yüz yüze eğitime devam etmek için iki aydan beri çırpınıyoruz. Eğitim ortamı yalnızca öğrenme yapılan yerler değildir. Eğitim ortamı öğrenmenin yanında psikososyal gelişmenin olduğu, kültür, sanat, spor aktivitelerinin olduğu, şahsi gelişimlerin sağlandığı yerlerdir. Yüz yüze eğitimden uzaklaşmak bu imkanlar kim için değerliyse, en çok mağduriyeti o kesim için oluşturmuştur. Bugün 850 bin dersliğimiz var. Bugün itibariyle bin 496 sınıf kapalı. Binde 2. Okulların kapanması üzere bir durum kelam konusu değildir” tabirlerini kullandı. (İHA)