Okullarda paklık işçisi yetersiz kaldı, Bakan Özer de “Geçtiğimiz yıla nazaran düşük” dedi

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Yüz yüze eğitimin pandemi şartlarında devam ettiği okullarda ortaya çıkan hijyen problemleri, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerine de yansıdı. Muhalefet milletvekilleri, biroldukça okulda hijyen gereçleri için para toplandığını ve paklık vazifelilerinin yetersiz kaldığını argüman ederken Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer de, paklık çalışanı sayısının geçen seneye nazaran düşük kaldığını kabul etti. İkinci periyotta 10 bin işçi desteği yapılacağını belirten Özer, ek ödenek gönderilmediği argümanları ile ilgili ise, “722 milyon TL’yi tüm okullarımıza gönderdik, şayet bir yerde, okulda maske, dezenfektan yahut paklık materyaliyle ilgili para toplandığıyla ilgili bir şey var ise lütfen bize haber verin” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Kurulu, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçesini görüşmek üzere evvelki gün bir ortaya geldi. 12 saati aşan toplantının akabinde 274 milyar 384 milyon 474 bin TL’lik MEB bütçesi kabul edildi. Bütçe görüşmelerinde yüz yüze eğitimin pandemi şartlarında devam ettiği okullarda ortaya çıkan hijyen sıkıntıları gündeme geldi.

Ek ödenek gönderilmeyen okullar var argümanı

İstanbul’da bir saha çalışması yaptıklarını belirten ve hala 40 kişilik sınıflar bulunduğunu belirten CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, bir daha İstanbul’da hala ek ödenek gönderilmeyen okulların bulunduğunu söz etti. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Özdemir’in savları ile ilgili şunları söylemiş oldu:

“Hakikaten kimi şeyleri anlamakta kuvvetlik çekiyorum. 722 milyon TL’yi tüm okullarımıza gönderdik, şayet bir yerde, okulda maske, dezenfektan yahut paklık gereciyle ilgili para toplandığıyla ilgili bir şey var ise lütfen bize haber verin. Gerçekten lütfen haber verin zira her okulun muhtaçlığıyla ilgili kaynağı biz okullarımıza ulaştırdık. Yani top top kağıt, kırtasiye, fotokopi, bunlarla ilgili artık bunları biz konuşmuyoruz, kaynakla ilgili hiç bir ıstırabımız yok. Biz bir seniçin beri öğrencilerimizin maske ve dezenfektan gereksinimlerini fiyatsız karşılıyoruz.”

‘5 milyar TL’ artıralım önergesi reddedildi

Muhalefet milletvekilleri, okullarda paklık bakılırsavlisi sayısının yetersiz kaldığını ve bunun için velilerden para toplandığı argümanlarını da lisana getirdi. HDP’li milletvekilleri Garo Paylan, Necdet İpek ve Erol Katırcıoğlu, velilerden para toplandığı sebebi öne sürülerek bakanlığın sarf materyallerle paklık materyallerine ayıracağı bütçesinin 5 milyar TL artırılması için önerge sundu.

Önergenin öne sürülen sebebini açıklayan Paylan, şunları söylemiş oldu:

“Sayın Bakan, siz okullarda para toplanmadığını argüman ettiniz lakin bize binlerce şikayet geliyor. Okullarımızda A4 kağıt yok, fotokopi makinesinin kartuşu yok. Paklık materyali yok diye velilerimizden kayıt parası ismi altında okul aile birlikleri ve idareler tarafınca para toplanıyor. Bütçenize baktığımda sadece bu sarf için 2.4 milyar TL kaynak gördüm, yani öğrenci başına 15 TL kaynak ayırmışsınız. Bir aya vursanız, 1 TL 25 kuruş yapar, bununla tuvalet kağıdı, paklık gereci alınmaz. Ne yapıyorlar, velilerimizden para topluyorlar. Bu manada bütçenizin 5 milyar TL artırılmasını ve tüm sarf materyallerinin, paklık gereçlerinin bu bütçeden karşılanmasını öneriyoruz.”

HDP’lilerin önergesi, oy oldukcaluğuyla reddedilirken Bakan Özer, tezlere karşılık verdi.

Özer: İkinci devir destek yapacağız

Özer, 57 bin 108 okulda 71 bin takımlı temizlikçinin bulunduğunu belirterek, İŞKUR Toplum Faydasına Programlar (TYP) kapsamında da Çalışma Bakanlığından 42 bin TYP’li paklık elemanı aldıklarını söylemiş oldu. Bu sayının geçtiğimiz seneye nazaran düşük kaldığı açıklamasını yapan Özer, şunları söylemiş oldu: “Ama tüm okullarımıza temizlikle ilgili her türlü takviyemizi gönderdik. Bu ortalarda Çalışma Bakanımızla daha evvelinde görüşmüştük, ikinci periyoda paklık elemanına destek yapılması ile ilgili Sayın Bakanımızla da mutabık kaldık, onun muştusunu de buradan vermek isterim. İkinci periyoda TYP’den (İŞKUR Toplum Faydasına Programlar) 10 bin paklık elemanımızı daha okullarımıza inşallah kavuşturacağız.”

Devr-i sabık yaratıyormuşum algılamalar oldu

Sayıştay bulguları ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Özer, şunları söylemiş oldu:

“Tüm tezlerle ilgili olarak, Teftiş Şurasını ve iç kontrol ünitesini bulgulardan daha sonra devreye soktuk. Hatta bu süreç güya ben devr-i sabık yaratıyormuşum üzere kamuoyunda algılamalar oldu. Sayıştay 2020 Kontrol Raporu kapsamında Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürlüğünce gerçekleştirilen hızlandırılmış eğitim programı kırtasiye setleri ve halk eğitim merkezleri paklık gereçleri ihaleleriyle ilgili olarak yetkililer hakkında Bakanlık maarif müfettişlerince yürütülen inceleme, soruşturma kararında sorumluluğu tespit edilen işçi hakkında disiplin, mali ve idari taraftan teklifler getirilmiş, hususun isimli istikametten kıymetlendirilmesi hedefiyle da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına cürüm duyurusunda bulunulmuştur. Öte yandan 18 Temmuz 2020 tarihindeki ve 31189 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Ulusal Eğitim Bakanlığı İşçisinin misyonda Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliği’nin 23’üncü hususu bir daha düzenlendi ve bu düzenlemeden daha sonra ilçe ulusal eğitim müdürlüğü takımına yapılan atamalar düzenleme kapsamında yapıldı.”

“Ben 5 yaşı zarurî yapacağız demedim”

Bakan Özer, okul öncesi eğitimle ilgili ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“3 yaş kümesindeki okullaşma oranı yüzde 14, biz yüzde 50’ye çıkarmak istiyoruz, 4 yaş kümesindeki okullaşma oranı yüzde 35, yüzde 70’e çıkarmak istiyoruz ve 5 yaşındaki okullaşma oranı yüzde 78, biz bunu yüzde 100’e çıkarmak istiyoruz. Şunu hiç bir vakit tabir etmedim ben, “Milli Eğitim Bakanlığı olarak 5 yaşı zarurî yapacağız” diye hiç bir sözüm olmadı. Bu, biliyorsunuz Meclisin takdirindedir, yasa çıkarmak; Meclis’in takdirinde, çıkarır, biz onunla ilgili gerekli her türlü hazırlığı yaparız. Biraz evvel kimi vekillerimiz bunlarla ilgili bunların bir retorik olduğu, somut adımların nasıl atılıp atılmayacağıyla ilgili örneklerden bahsetti. Ben konuşmamda bahsettim, ikinci periyoda 5 bin tane ana sınıfını yetiştireceğiz ve 5 yaşlarındaki yüzde 78 olan okullaşma oranını yüzde 85’e çıkaracağız. 2022 yılının sonunda 3 bin tane anaokulunu,, 40 bin tane de ana sınıfını yapabilecek durumdayız.”

Eğitim-İş: Her okula bir paklık vazifelisi düşmüyor

Öte yandan bütçede paklık işçisi tartışmalarına ait T24’ün sorularını yanıtlayan Eğitim-İş Sendikası İdare Şurası Üyesi Orhan Yılıdırım da, Bakanlığın okulların hijyen muhtaçlığı için sadece 600 milyon TL ayırdığını lakin yurt haricinde FETÖ’den alınan okullara yönelik Türkiye Maarif Vakfı’na 1.5 milyar TL kaynak ayrıldığına dikkat çekti. Yıldırım, şunları söylemiş oldu:

“Bakanlık, İŞKUR’dan sağladığı paklık işçilerini bile geç işe başlattı. Pandemi ve bulaş riskinin devam ettiği bir periyotta her okula ortalama bir paklık nazaranvlisi bile düşmüyor. Ayrıyeten bahsettikleri sayı, özel okulları kapsıyor mu bunu da bilmiyoruz. Şayet bu biçimdeyse durum daha da vahim. Ayrıyeten alandan aldığımız bilgiler ışığında söylüyoruz. Okulların birçoğunda okul aile birlikleri, dışarıdan mutabakatlarla okulların paklık muhtaçlıklarını gideriyor. Bakanlığın elindeki işçiyle, okulların hijyen kurallarını sağlaması mümkün değil. Haftada bir sefer bile o sınıfların hijyen koşullarını yerine getiremiyorlar. Ulusal Eğitim Bakanlığı, yabancı ülkelerde FETÖ’den alınan okullara, Türkiye Maarif Vakfı’na 1.5 milyar TL ayırıyor fakat kendi çocukları için sadece 600 milyon TL ayırıyor. Kendi çocuklarımızdan esirgenen paralar, öteki ülkelerin çocuklarına harcanıyor. Halbu ki; evvel kendi ülkemizin çocukları, artarsa, ekonomimiz fazlaca uygunsa fakat öbür ülkelerde çocuklara verilmeli.”