Toyota, 2030’a Kadar 30 Bataryalı Elektrikli Model Sunacak

  • Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Toyota önümüzdeki periyoda damga vuracak yeni bataryalı elektrikli araç planlarını deklare etti. Toyota Lideri Akio Toyoda’nın düzenlediği basın toplantısında, tüm dünyaya duyurulan stratejiyle bir arada kıymetli bir elektrikli araç atağı başlıyor.

Toyota yaptığı basın toplantısında 2030 yılına kadar binek ve ticari segmentinde 30 bataryalı elektrikli araçtan oluşan bir eser gamı oluşturacak. görüşmede ise, büsbütün yeni bZ4X dahil olmak üzere önümüzdeki devir araçları temsil eden ve pazara sunulmaya hazırlanan 16 tam elektrikli model gösterildi.

Lider Akio Toyoda hem de 2030’da küresel olarak yıllık 3.5 milyon adetlik bataryalı elektrikli araç satışı gerçekleştirmeyi hedeflediklerini deklare etti.

Toyota uzun vakittir elektrik motorlu araçlara yatırım yaparak müşterilerine en uygun tahlilleri sunmaya devam ediyor.

Küresel olarak 100’ün üzerinde yalnızca içten yanmalı motorlu, hibrit, plug-in hibrit ve yakıt hücreli elektrikli model sunan Toyota, 170 ülke ve bölgede faaliyet gösteriyor. Geçtiğimiz 26 yılda yaklaşık 1 trilyon yen yatırım yapan Toyota, 19 milyon adetten daha fazla batarya üretimi gerçekleştirdi. Toyota, daha gelişmiş, yüksek kaliteli ve daha ulaşılabilir bataryalar için yatırımı da 2 trilyon yene çıkarma sonucunı deklare etti.

Toyota bataryalı elektrikli araçların yanı sıra yakıt hücreli hidrojen motorlu araçları ve hidrojenli içten yanmalı motor üzere alternatif tahlilleri de geliştirmeye devam ediyor.

Basın toplantısında sergilenen araçlar giderek genişleyen bZ (beyond Zero) eser gamı hakkında ipuçları verdi. bZ4X ile başlayan eser gamı küresel olarak giderek genişleyecek. bZ4X’e katılacak yeni bZ serisi modelleri bZ’nin kompakt crossover modeli, bZ kompakt SUV, bZ Sedan ve bZ büyük SUV üzere seçeneklerden oluşacak ve bZ eser yelpazesini her alanda genişletecek.

Toyota beraberinde tam elektrikli eser gamını life style eserleriyle de genişletecek. Bunlar içerisinde elektrikli spor arabalar, arazi araçları, pick-up modeller ve ticari araçlar yer alacak.

Tüm bu strateji kapsamında Toyota, Batı Avrupa’da 2035’e kadar yeni araç satışlarında CO2 emisyonunu yüzde 100 oranında düşürmeyi planlıyor.