Yeni Şafak müellifi Karaman: Bizi diriltecek bir eğitim ve öğretime gereksinimimiz var

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Yeni Şafak gazetesi müellifi ilahiyatçı Hayrettin Karaman, “Bizi diriltecek bir eğitim ve öğretime gereksinimimiz var. Ulusal eğitim şûrâlarında pansumanları bir yana bırakıp işi kökünden düzeltmenin yolları konuşulmalıdır” görüşünü savundu.

Karaman yazısında, “Temelini İslam imanı, İslam ahlakı teşkil etmiyorsa hiç bir işte ve oluşta hayır yoktur.Bu işlerin başında eğitim ve öğretim vardır. Biz geçmiş vakit içinderda Kur’ân’a ve sünnete uyarak hoş insan olduk, millet olduk, medeniyet kurduk, dünya işlerine dair ilmi ve hikmeti nerede bulsak aldık, lakin kendi binamıza harç yaptık. Bugün ismine “ileri, büyük” denilen topluluklar ilkellik, vahşet ve zulüm çamurunda debelenirken Doğu’dan gelen ışık onların yolunu da aydınlattı. Tanzimat’tan itibaren kendimize ve ötekine bakışımız değişti, arızalandı, duruma yanlış teşhis koydular ve tedavi de yaşatacak yerde öldürdü. bir daha dirilmek “düştüğümüz yerden kalkmakla” olacaktır. Bizi diriltecek bir eğitim ve öğretime muhtaçlığımız var.” sözünü kullandı.

Karaman şunları kaydetti:

“Milli eğitim şûrâlarında pansumanları bir yana bırakıp işi kökünden düzeltmenin yolları konuşulmalıdır.Mevcut sistemde ve kurallarda yapılamayacaklar da vardır, lakin yapılacak da epey şey vardır. İşte bunları konuşup danışmak gerekiyor. 20. Şûrâ’nın esaslı değişime ve ıslaha bir adım olmasını Mevlâ’dan niyaz ediyorum.”

Karaman, kendisine ilişkin internet sitesinde, kendisini Sünni olarak söz eden bir bayanın, “Alevi ile evlenilir mi?” yönündeki sorusuna “Eğer bilerek Aleviliğini koruyorsa, Alevilere ilişkin olup İslam ile bağdaşması mümkün olmayan inançları ve uygulamaları koruma ediyorsa o genç ile Sünni bir kız evlenemez” yanıtını vermişti. Karaman’ın reaksiyon çeken kelamlarının akabinde hata duyurusunda bulunulmuştu.

Karaman’ın “Kadınların yahut bayanlarla adamların birlikte, topluluk ortasında dans etmeleri yahut ayrıca oynamaları caiz değildir” yazısı da tartışmalara niye olmuştu.

“Alevi genç ile sünni bir kız evlenemez” diyen ilahiyatçı muharrir Hayrettin Karaman hakkında cürüm duyurusu

Bulgurcu Hoca, cevabını niçin sildi?

Yeni Şafak müellifi Hayrettin Karaman: Fitne-fesat taifesi senelerca evvel yazılmış yazıları çarpıtarak piyasaya sürüyor, menfur emellerine ulaşmak istiyorlar

Yeni Şafak muharriri Karaman: Bayanların yahut bayanlarla adamların birlikte, topluluk ortasında dans etmeleri yahut ayrıca oynamaları caiz değildir