YÖK Lideri Özvar: Üniversitelerin gelişmesi için vakte gereksinim var

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Yükseköğretim Heyeti (YÖK) Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, üniversitelere yapılan ‘kalite’ eleştirisiyle ilgili dünyanın hiç bir üniversitesinin bir anda üst sıralara gelmediğini belirtti. Özvar “Üniversitelerin gelişmesi için vakte gereksinim vardır. Üniversite demek gelenek demek, deneyim demek. Ben Türkiye’de bu bakımdan yüksek öğretim kurumlarının göstermiş olduğu büyüme temposunun sağlıklı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Mardin’e gelen YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, Artuklu Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Şehir ve Üniversite’ temalı konferansa katıldı. Prof. Dr. Özvar, görüşmede yaptığı konuşmada üniversiteler ve kaliteleri konusunda yapılan tenkitlere yönelik üniversitelere biraz vakit tanınması gerektiğini söylemiş oldu.

“Hepimiz bu değerli dönüşümün, değişimin ortasında yaşıyoruz”

Prof. Dr. Özvar, 2000’li yılların başlarında üniversitelerin Anadolu’nun şimdi her kentine yayılmaya başladığını söz ederek, “Bu açıdan aslında hepimiz bu değerli dönüşümün, bu değerli değişimin ortasında yaşıyoruz. Ben doğrusu yükseköğretim alanının genişlemesinin, daha fazla sayıda öğrencilerimizin yükseköğretime erişebilir olmasının Türkiye’nin gelişmesinde epeyce değerli katkı sağlayıcı, paha yaratıcı bir rolünün olacağına inanıyorum. Ayrıyeten bu tartışmayı açmamda da hiç bir mahsuru yoktur. ‘Bu kadar üniversiteler açıldı pekala ancak bu üniversitelerin kalitesi, bu üniversitelerde hocalık yapacak, bu üniversitelerde hizmet verecek öğretim elemanlarının durumu ne olacak?’ Evet, bu epeyce legal, makul ve tartışılması gereken soruların başında geliyor. Vakit tanımak gerektiğini düşünüyorum. Dünyanın hiç bir üniversitesi bugünden yarına bir anda seri atlayıp dünya ölçeğinde bir anda üst sıralara gelmemektedir. Üniversitelerin gelişmesi için vakte gereksinim vardır. Üniversite demek gelenek demek, deneyim demek. Gelenek oluşsun, deneyim oluşsun. Ben Türkiye’de bu bakımdan yükseköğretim kurumlarının göstermiş olduğu büyüme temposunun sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Hatta önümüzdeki senelerda, önümüzdeki 20-30 sene içerisinde yalnızca Türkiye’de değil bütün dünyada bu trendin giderek artacağına inanıyorum” diye konuştu.